Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2024-02-11, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Duży remont oleskiej podstawówki. Wartość inwestycji to 16 mln złotych Trwa gruntowna termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Oleśnie o wartości 16 milionów złotych. 13 milionów na tę inwestycję dała dotacja z Funduszy Norweskich, o którą magistrat zabiegał przez trzy lata. » więcej 2024-02-08, godz. 17:05, Wiadomości z regionu W piżamach, bez plecaków i w dwóch różnych butach. "Zakręcony tydzień" w oleskiej szkole Dzień w piżamie, dzień bez plecaka czy dzień krawata i muszki. 'Zakręcony tydzień' trwa właśnie w Publicznej Szkole Podstawowej numer 1 w Oleśnie. » więcej 2024-02-08, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Co z przetargiem na kolejne odcinki S11? Są odwołania... wpisane w harmonogram - Wyłoniliśmy wykonawców dwóch etapów, ws. trzeciego komisja oceniająca jeszcze pracuje - tak dyr. GDDKiA w Opolu Rafał Pydych podsumowuje rozstrzygnięcia przetargów na budowę S11 od Kępna do Olesna. » więcej 2024-02-06, godz. 10:42, Wiadomości z regionu Zalane posesje w Radawiu. Trwa usuwanie skutków intensywnych opadów [ZDJĘCIA] Poziom wody nieco opadł, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna. W miejscowości Radawie w gminie Zębowice (to powiat oleski) od wczesnych godzin porannych działa kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pompują wodę z zalanych posesji… » więcej 2024-02-03, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Można wreszcie dojechać autobusem z Olesna do granicy z województwem śląskim Gmina Olesno uruchomiła połączenie autobusowe do granicy z województwem śląskim. Chodzi o wieś Bodzanowice, za którą rozpoczyna się powiat kłobucki. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »