Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2019-04-08, godz. 08:30, Wiadomości z regionu EUROWYBORY: Poseł Sławomir Kłosowski odwiedził Praszkę i Olesno O ostatnie wydarzenia w Unii Europejskiej pytali Sławomira Kłosowskiego (PiS), posła do Parlamentu Europejskiego, mieszkańcy Praszki i Olesna. To już kolejne ze spotkań, jakie polityk organizuje w regionie. » więcej 2019-04-07, godz. 07:48, Wiadomości z regionu Oleskie nadleśnictwo każdego roku wydaje 150-200 tysięcy złotych na usuwanie śmieci z lasu Ok. 200 tysięcy złotych kosztuje co roku usuwanie dzikich wysypisk z oleskich lasów. Niektórzy zapominają o fotopułapkach. » więcej 2019-04-04, godz. 18:00, Gospodarka Kolejny krok w sprawie budowy obwodnicy Olesna. GDDKiA rozstrzygnęła przetarg Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnął przetarg na budowę obwodnicy Olesna. Wpłynęło 9 ofert, a wybrana została najkorzystniejsza z nich. » więcej 2019-04-03, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Apel o ostrożność w lesie. Wiosną bardzo łatwo jest wywołać pożar Wiosna i jesień to w lesie czas newralgiczny pod względem zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas wiosennych wycieczek. » więcej 2019-04-02, godz. 07:30, Gospodarka Oleskie nadleśnictwo musi spieszyć się z wiosennymi nasadzeniami. Jesienią będzie trudniej 900 tysięcy drzew zasadzi w tym roku Nadleśnictwo Olesno. Zalesionych zostanie 100 hektarów, czyli mniej więcej połowa powierzchni z lat poprzednich. » więcej
105106107108109110111
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »