Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2019-05-27, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Prace przy oleskiej promenadzie idą zgodnie z planem. Pod koniec lipca wszystko ma być gotowe Nie ma opóźnień przy kompleksowej przebudowie promenady wzdłuż ulicy Murka w Oleśnie. Roboty są prowadzone przez 6 dni w tygodniu do późnych godzin wieczornych, a całość będzie gotowa pod koniec lipca. » więcej 2019-05-24, godz. 15:00, Sport i turystyka Czy uda się wyremontować oleski stadion szybciej, niż zakładano? Są szanse na zakończenie remontu oleskiego stadionu przed czasem. Prace ruszyły jesienią ubiegłego roku i do tej pory terminarz mówił o oddaniu obiektu do użytku na koniec września tego roku. » więcej 2019-05-22, godz. 10:00, Gospodarka Centrum przesiadkowe będzie gotowe do końca wakacji. Wciąż nie wiadomo, co z budynkiem dworca Na półmetku jest budowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Oleśnie. » więcej 2019-05-22, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Oleski żłobek będzie mieć 30 miejsc więcej. Rusza rozbudowa dzięki dotacji z programu Maluch+ Rusza rozbudowa Żłobka Miejskiego w Oleśnie. Magistrat pozyskał na ten cel ponad 600 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch+ i dzięki temu można zapewnić 30 nowych miejsc żłobkowych. » więcej 2019-05-14, godz. 16:33, Gospodarka Interna w Oleśnie ma 15 łóżek więcej. Druga część oddziału otwarta po remoncie Oficjalnie oddano do użytku wyremontowaną część oddziału wewnętrznego w oleskim szpitalu powiatowym. Dzięki modernizacji interna powiększyła się o 5 sal, czyli 15 miejsc. » więcej
104105106107108109110
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »