Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2019-09-19, godz. 07:30, Wiadomości z regionu W ubiegłym roku samochód, teraz sprzęt ratunkowy - olescy strażacy ochotnicy zdobywają niezbędne wyposażenie Nową torbę pomocy przedmedycznej otrzymali strażacy ochotnicy z Olesna w ramach współpracy z opolskim oddziałem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. » więcej 2019-09-16, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Wyremontowany Dom Harcerza w Oleśnie ma od dziś imię Janiny Kłopockiej. To autorka znaku Rodła Janina Kłopocka została patronką Domu Harcerza w Oleśnie. Urząd miejski kupił budynek przy ulicy Krasickiego i wyremontował go za około 600 tysięcy złotych. » więcej 2019-09-11, godz. 22:00, Gospodarka 70 procent dotacji z FDS pozwoli na budowę trzech osiedlowych ulic w Oleśnie. Magistrat ma czas do końca roku Niemal 700 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych przyznano gminie Olesno na budowę trzech dróg wraz z kanalizacją deszczową. Chodzi o ulicę Azaliową, Kalinową i Magnoliową, czyli nowe osiedle w mieście. » więcej 2019-09-11, godz. 22:00, Sport i turystyka Oleska Laguna zamknięta. Przerwa techniczna potrwa do 27 września Trwa przerwa techniczna na pływalni Oleska Laguna w Oleśnie. Coroczna konserwacja basenu, jedenasta od otwarcia obiektu, rozpoczęła się w poniedziałek (09.09) i potrwa do 27 września. » więcej 2019-09-03, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Amatorzy fotografii wciąż mogą zgłaszać się do konkursu w Oleśnie. "Liczy się pomysł i technika" 'Lubię Olesno', 'Ptaki' i 'Moja Pasja' to kategorie XXI Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Do końca października chętni amatorzy mogą przesłać w każdej kategorii po jednym zdjęciu o wymiarach 30 na 21 centymetrów. » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »