Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2019-10-08, godz. 07:00, Sport i turystyka Olesno ma zaplecze lekkoatletyczne z prawdziwego zdarzenia. Z rozmachem otwarto wyremontowany stadion Stadion Miejski w Oleśnie oficjalnie otwarty po gruntownym remoncie. Z tej okazji zorganizowano dziś (07.10) zawody lekkoatletyczne i gry dla dzieci oraz młodzieży. » więcej 2019-10-03, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Bez głosowania w Budżecie Obywatelskim Olesna 2020. Wszystkie projekty mieszczą się w zarezerwowanej puli Nie będzie potrzebne głosowanie na zadania Budżetu Obywatelskiego Olesna 2020. Zgłoszono łącznie 6 projektów, ale 2 zostały odrzucone ze względów formalnych. » więcej 2019-10-02, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Narkotyki trzymał w słoikach i plastikowej butelce. Olescy kryminalni zatrzymali 25-latka 25-letni mężczyzna został zatrzymany przez oleska policję. Był podejrzewany o związki z przestępczością narkotykową. Mundurowi zdecydowali się na przeszukanie mieszkania mężczyzny. » więcej 2019-10-01, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Częstochowska firma oszukała niepełnosprawnych sprzątających biura ZUS-u Około stu osób mogła oszukać częstochowska firma, która zapewniała usługę sprzątania w placówkach ZUS w województwie opolskim. W połowie września sprzątaczki dowiedziały się, że następnego dnia mają nie przychodzić do… » więcej 2019-09-19, godz. 14:30, Wiadomości z regionu 3 miesiące aresztu dla pijanego kierowcy, który miał potrącić rowerzystę w Wachowicach i uciec z miejsca zdarzenia Prokuratorskie zarzuty dla mężczyzny, który miał śmiertelnie potrącić rowerzystę na drodze wojewódzkiej 901 w Wachowicach (gmina Olesno). Do tragicznego zdarzenia doszło w minioną niedzielę (15.09). » więcej
9899100101102103104
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »