Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2019-11-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Gmina Olesno doczeka się sztandaru. Uroczyste nadanie i nasadzenie dębu niepodległości już w piątek Gmina Olesno będzie mieć sztandar. Uroczystości jego nadania zaplanowano w piątek (08.11). » więcej 2019-11-01, godz. 12:34, Wiadomości z regionu 2 promile "wydmuchał" kierowca lawety, który wjechał do rowu. Rozbił siedem nowych samochodów Pijany kierowca spowodował straty, które zapewne będą sięgały kilkuset tysięcy złotych. Nad ranem, z drogi wojewódzkiej 901 na trasie Olesno-Wachowice, wypadła laweta przewożąca siedem nowych samochodów. » więcej 2019-10-31, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Uwaga na zmianę organizacji ruchu wokół cmentarza komunalnego w Oleśnie Szykuje się zmiana organizacji ruchu przy oleskim cmentarzu komunalnym w związku z dniem Wszystkich Świętych. Tymczasowe zasady będą wprowadzone jutro (1.11). » więcej 2019-10-30, godz. 21:15, Gospodarka Koniec impasu na budowie centrum przesiadkowego w Oleśnie? "Zgoda na wznowienie robót w ciągu 7-10 dni" Prace przy budowie centrum przesiadkowego w Oleśnie zostaną prawdopodobnie wznowione za mniej więcej półtora tygodnia. Magistrat oczekuje ostatecznego pozwolenia na prowadzenie robót, które wstrzymano kilka miesięcy temu. » więcej 2019-10-12, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Śladem dawnego torowiska z Olesna do Praszki. Otwarto 20 kilometrów ścieżki pieszo-rowerowej śladem "Paulinki" Oficjalnie otwarto ścieżkę rowerową między Olesnem a Praszką. Trakt długości ponad 20 kilometrów biegnie śladem dawnej kolejki wąskotorowej 'Paulinka'. » więcej
979899100101102103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »