Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2024-06-04, godz. 16:30, ROD - artykuły Protest przed walcownią w Zawadzkiem. Pracę może stracić ponad 400 osób 'Nigdy więcej Alchemii na opolskiej ziemi', 'Tak o nas dbali, że nas zajechali' - z takimi hasłami kilkuset pracowników i związkowców protestowało przed Walcownią Rur Andrzej w Zawadzkiem. Domagano się odwołania decyzji o zamknięciu… » więcej 2024-06-03, godz. 16:30, ROD - artykuły Wielkie ściganie w Opolu. Przeszkadzała tylko "festiwalowa pogoda" Wielkie ściganie powróciło do Opola. 30 załóg stanęło na starcie Rajdu Festiwalowego, który po raz drugi odbył się w formie Super Sprintu Festiwalowego. Zawodnicy ścigali się w okolicach CWK oraz na obwodnicy południowej Opola… » więcej 2024-06-03, godz. 16:30, ROD - artykuły Potężna ulewa w Kędzierzynie-Koźlu. Ucierpiał szpital Podtopione ulice, piwnice, lokale usługowe, ogródki działkowe i Szpitalny Oddział Ratunkowy. Potężna ulewa narobiła szkód w Kędzierzynie-Koźlu. Najpoważniejsza sytuacja wystąpiła w szpitalu, ale nie było konieczności ewakuacji… » więcej 2024-06-03, godz. 16:30, ROD - artykuły Nowy trener, nowe cele Odry Opole Radosław Sobolewski, nowy szkoleniowiec Odry Opole, został oficjalnie przedstawiony opolskim kibicom. Włodarze pierwszoligowca podsumowali także miniony sezon, w którym 'niebiesko-czerwoni' zdołali awansować do baraży o ekstraklasę… » więcej 2024-05-31, godz. 16:30, ROD - artykuły Ślązacy komentują weto prezydenta do ustawy o języku śląskim Wstyd, gańba, brak zrozumienia dla różnorodności - nie milkną echa weta prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy uznającej język śląski jako regionalny. Na mocy ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalnym… » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »