Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2024-10-11, godz. 16:15, ROD - artykuły Książę Rumunii przyjechał do Łambinowic. Tamtejszy cmentarz to rumuńskie Monte Cassino Niecodzienna wizyta w Łambinowicach. Tamtejsze miejsce pamięci, a dokładnie stary cmentarz, odwiedził książę Rumunii Radu Duda. » więcej 2024-10-11, godz. 16:00, ROD - artykuły Już prawie 4 tygodnie po powodzi, a końca sprzątania nie widać Prawie 4 tygodnie po powodzi. Nie zapominamy o powodzianach. Zachęcamy do pomocy - informacja na naszej stronie. Raport z powiatu głubczyckiego - przygotował Grzegorz Frankowski. » więcej 2024-10-11, godz. 10:22, ROD - artykuły Społecznicy działają w Lewinie Brzeskim Wielka woda zniszczyła w Lewinie Brzeskim między innymi świetlicę, do której uczęszcza około 60 dzieci. Remont uszkodzonego budynku jest nieopłacalny, ale zanim placówka znajdzie nową siedzibę, na jej potrzeby adaptowane jest II… » więcej 2024-10-11, godz. 10:20, ROD - artykuły Powiat krapkowicki po powodzi. Kompletnie zniszczona jest miejscowa marina Straty idą w grube miliony, odbudowa musi potrwać. Dziś w raporcie popowodziowym Adam Wołek z Krapkowic. Samorządowcy szacują z niszczenia, a mieszkańcy sprzątają domostwa. » więcej 2024-10-10, godz. 10:03, ROD - artykuły "Skarby" wróciły do Brzegu Do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu dotarła pierwsza partia oczyszczonych i częściowo odtworzonych eksponatów odnalezionych podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych przy dawnym piastowskim gimnazjum. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »