Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2021-04-23, 16:10 Autor: Cezary Puzyna

Skręcenie stawu skokowego. Dlaczego to tak powszechna kontuzja i jak leczyć? Badania naukowców PO

Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Naukowcy z Politechniki Opolskiej wzięli pod lupę kontuzje stawu skokowego. Na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii jest jedno z dwóch laboratoriów na świecie, które służy do badań skręcenia kostki.
To jeden z najbardziej powszechnych urazów, szczególnie wśród osób uprawiających piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę oraz biegaczy. Problem w tym, że bardzo często podobna kontuzja odnawia się. Naukowcy prowadzą badania wśród osób z niedawną kontuzją, ale dla porównania poszukują też osób bez urazów.
Skęcenie stawu - kontuzja powszechna

Zobacz także

2020-12-17, godz. 08:00, ROD - artykuły "Tajemniczy ogród" w Górkach. Mieszkańcy postanowili samodzielnie stworzyć zielone miejsce wypoczynku Mieszkańcy podopolskich Górek postanowili zadbać o zachowanie zieli w swojej miejscowości, gdzie jak zauważają przez kolejne zabudowania traci ona swój wiejski charakter. Na 60-arowej działce powstaje park sołecki nazwany 'Tajemniczym… » więcej 2020-12-16, godz. 19:30, ROD - artykuły OSP Przedmość z nowym samochodem strażackim. Strażacy wywalczyli go w "Bitwie o wozy" Warto było zmobilizować się przed wyborami prezydenckimi. Tak mogą mówić zwłaszcza strażacy ochotnicy i mieszkańcy Przedmościa. Gmina Praszka wygrała nowy, wart 800 tysięcy złotych, samochód strażacki, w 'Bitwie o wozy' za najwyższą… » więcej 2020-12-16, godz. 15:26, ROD - artykuły Koronawiurs wciąż groźny. Zmieniające się statystyki nie powinny usypiać naszej czujności Pandemia koronawirusa trwa. Choć od kilku dni nie ma drastycznego wzrostu zakażeń, to wciąż jest duża liczba zgonów. Mimo to wielu ludzi jakby pozwoliło sobie na rozluźnienie. » więcej 2020-12-16, godz. 09:00, ROD - artykuły Osocze potrzebne w walce z SARS-COV-2. W USK są prowadzone badania krwi ozdrowieńców Nie ustają apele o oddawanie osocza przez ozdrowieńców, którzy pokonali COVID-19. Przeciwciała z ich krwi mogą bowiem pomóc w leczeniu innych zakażonych. » więcej 2020-12-15, godz. 19:30, ROD - artykuły Badania śląskiej glinki leczniczej, powierzchni ziaren zbóż czy sterowanie mózgiem. Nie tylko amerykańscy naukowcy dokonują ważnych odkryć Cudze chwalicie, swego nie znacie - to powiedzenie nadal jest prawdziwe przy temacie, jakim zajął się Piotr Wójtowicz. Nasz reporter postanowił sprawdzić, jakimi wynalazkami mogą pochwalić się naukowcy z jedynej uczelni technicznej… » więcej
387388389390391392393
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »