Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-06-29, godz. 19:45, ROD - artykuły 30 lat Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Najpierw był szpital wojewódzki przy al. Witosa, później Wojewódzkie Centrum Medyczne, a teraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Opolski placówka obchodzi 30-lecie działalności. » więcej 2021-06-29, godz. 17:30, ROD - artykuły Tragedia w krapkowickim szpitalu. Zmarło dziecko tydzień przed terminem porodu. Sprawę badają śledczy Krystyna Adamaszek-Smolarek i Patryk Smolarek z Izbicka szykowali się na narodziny córeczki Niny. Dziewczynka miała przyjść na świat na początku lipca. Gdy trzy dni temu matka ledwo wyczuwała ruchy dziecka, zgłosiła się do lekarza… » więcej 2021-06-29, godz. 15:00, ROD - artykuły Hrabia Andrzej czy Andreas Renard? Lingwistyczny spór o nazwę parku w Strzelcach Opolskich Park miejski w Strzelcach Opolskich to prawie 200 hektarów zieleni. Do tej pory był nazywany po prostu parkiem. Radni chcą jednak, żeby nosił imię arystokraty, bez którego nie byłoby pałacu, parku ani rozwoju miasta i okolic. » więcej 2021-06-28, godz. 19:00, ROD - artykuły Mini miasto powstaje w Raszowej. Dzieci tworzą wszystko własnoręcznie Około setki dzieci, strefa budowlana, laboratorium, ratusz i strefa kreatywności. Tak wygląda dziewiąta edycja budowy mini miasta w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raszowej w gminie Tarnów Opolski. » więcej 2021-06-28, godz. 15:34, ROD - artykuły Superbakteria stwierdzona u pacjenta, który trafił do USK w Opolu Pacjent zakażony superbakterią New Delhi został przyjęty do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Jego stan jest ciężki. W placówce czasowo i zapobiegawczo wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów na oddział anestezjologii… » więcej
335336337338339340341
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »