Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-11-26, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Co dalej z opolską uchwałą antysmogową?

Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Jakość powietrza - to jeden z ważniejszych punktów obrad radnych sejmiku województwa opolskiego. Rok po wprowadzeniu uchwały antysmogowej, marszałek Andrzej Buła zaapelował, że skoro opozycja i koalicja oddycha tym samym powietrzem, to wspólnie powinni walczyć ze smogiem. Przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku Martyna Nakonieczny odnosząc się do tematu podkreśla, że samorząd za dużo uwagi poświęca na badania jakości powietrza, zamiast na likwidację kopciuchów. Tymczasem wstępne badania pokazują, że z powodu złego stanu powietrza, żyjemy już o rok krócej niż nasi południowi sąsiedzi Czesi.
Inspekcja Handlowa będzie korzystać z oprogramowania, które ułatwi walkę z handlem tak zwanymi kopciuchami. Dzięki współpracy z ministerstwem rozwoju kontrolerzy będą mogli namierzać zamieszczane w internecie oferty sprzedaży kotłów, które nie spełniają wymagań określonych w przepisach. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, że program będzie wyszukiwał o ogłoszeniach sformułowań, które są używane przez sprzedawców nielegalnych kotłów.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że obowiązujące przepisy dotyczące sprzedaży kotłów są dobre i trzeba sprawić, że będą przestrzegane. Ministerstwo rozwoju przypomina, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2016 i 2018 roku wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej, znalazło się 36 polskich miast.
Na sesji o czystym powietrzu
Jadwiga Emilewicz
Andrzej Guła

Zobacz także

2024-09-27, godz. 16:30, ROD - artykuły Branża turystyczna po powodzi: nie odwołujcie rezerwacji, czekamy na was Praktycznie zamarły obroty w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło szlaki turystyczne po intensywnych opadach deszczu przed dwoma tygodniami, które… » więcej 2024-09-26, godz. 16:30, ROD - artykuły Opole pomoże poszkodowanym przez powódź gminom Pomoc o wartości 2,5 miliona złotych przeznaczy Opole dla poszkodowanych w powodzi samorządów. Milion złotych zarezerwowano na przyszły rok, ale jeszcze w tym roku 700 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych gmin, m.in. do Głuchołaz… » więcej 2024-09-25, godz. 16:30, ROD - artykuły Operacja "Feniks" na Opolszczyźnie. Wojsko pomaga walczyć ze skutkami kataklizmu Na terenach dotkniętych powodzią trwa wojskowa operacja o kryptonimie 'Feniks'. To największa operacja wojskowa po 1989 roku. Przez cały czas jej trwania, czyli co najmniej do końca roku, w pomoc samorządom w odbudowie zniszczonej infrastruktury… » więcej 2024-09-24, godz. 16:30, ROD - artykuły Góry Opawskie zamknięte. Właściciele ośrodków liczą straty po powodzi Wielka woda, która przeszła w ostatnich dniach przez województwo opolskie, mocno dotknęła też opolskich przedsiębiorców. W wielu miejscowościach zniszczone zostały mniejsze i większe biznesy - sklepy, kawiarnie, bary, apteki. Opolska… » więcej 2024-09-23, godz. 16:30, ROD - artykuły Opolszczyzna sprząta po wielkiej wodzie, Opole myśli o inwestycjach przeciwpowodziowych Fala powodziowa na Odrze dotarła do województwa lubuskiego. Tymczasem Opole może już odetchnąć z ulgą. Stolicę regionu, ale także Kędzierzyn-Koźle czy Wrocław uratował przed zalaniem sprawnie działający suchy zbiornik Racibórz… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »