Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-11-26, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Co dalej z opolską uchwałą antysmogową?

Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Jakość powietrza - to jeden z ważniejszych punktów obrad radnych sejmiku województwa opolskiego. Rok po wprowadzeniu uchwały antysmogowej, marszałek Andrzej Buła zaapelował, że skoro opozycja i koalicja oddycha tym samym powietrzem, to wspólnie powinni walczyć ze smogiem. Przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku Martyna Nakonieczny odnosząc się do tematu podkreśla, że samorząd za dużo uwagi poświęca na badania jakości powietrza, zamiast na likwidację kopciuchów. Tymczasem wstępne badania pokazują, że z powodu złego stanu powietrza, żyjemy już o rok krócej niż nasi południowi sąsiedzi Czesi.
Inspekcja Handlowa będzie korzystać z oprogramowania, które ułatwi walkę z handlem tak zwanymi kopciuchami. Dzięki współpracy z ministerstwem rozwoju kontrolerzy będą mogli namierzać zamieszczane w internecie oferty sprzedaży kotłów, które nie spełniają wymagań określonych w przepisach. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, że program będzie wyszukiwał o ogłoszeniach sformułowań, które są używane przez sprzedawców nielegalnych kotłów.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że obowiązujące przepisy dotyczące sprzedaży kotłów są dobre i trzeba sprawić, że będą przestrzegane. Ministerstwo rozwoju przypomina, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2016 i 2018 roku wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej, znalazło się 36 polskich miast.
Na sesji o czystym powietrzu
Jadwiga Emilewicz
Andrzej Guła

Zobacz także

2024-10-11, godz. 16:00, ROD - artykuły Już prawie 4 tygodnie po powodzi, a końca sprzątania nie widać Prawie 4 tygodnie po powodzi. Nie zapominamy o powodzianach. Zachęcamy do pomocy - informacja na naszej stronie. Raport z powiatu głubczyckiego - przygotował Grzegorz Frankowski. » więcej 2024-10-11, godz. 10:22, ROD - artykuły Społecznicy działają w Lewinie Brzeskim Wielka woda zniszczyła w Lewinie Brzeskim między innymi świetlicę, do której uczęszcza około 60 dzieci. Remont uszkodzonego budynku jest nieopłacalny, ale zanim placówka znajdzie nową siedzibę, na jej potrzeby adaptowane jest II… » więcej 2024-10-11, godz. 10:20, ROD - artykuły Powiat krapkowicki po powodzi. Kompletnie zniszczona jest miejscowa marina Straty idą w grube miliony, odbudowa musi potrwać. Dziś w raporcie popowodziowym Adam Wołek z Krapkowic. Samorządowcy szacują z niszczenia, a mieszkańcy sprzątają domostwa. » więcej 2024-10-10, godz. 10:03, ROD - artykuły "Skarby" wróciły do Brzegu Do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu dotarła pierwsza partia oczyszczonych i częściowo odtworzonych eksponatów odnalezionych podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych przy dawnym piastowskim gimnazjum. » więcej 2024-10-09, godz. 16:15, ROD - artykuły Prace remontowe trwają, równolegle Lewin Brzeski czeka na kontenery mieszkalne Są budynki, które nie nadają się już do wyremontowania, tam gdzie się da - ludzie uwijają się jak pszczoły, by zrobić jak najwięcej przed zimą. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »