Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-11-26, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Co dalej z opolską uchwałą antysmogową?

Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Jakość powietrza - to jeden z ważniejszych punktów obrad radnych sejmiku województwa opolskiego. Rok po wprowadzeniu uchwały antysmogowej, marszałek Andrzej Buła zaapelował, że skoro opozycja i koalicja oddycha tym samym powietrzem, to wspólnie powinni walczyć ze smogiem. Przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku Martyna Nakonieczny odnosząc się do tematu podkreśla, że samorząd za dużo uwagi poświęca na badania jakości powietrza, zamiast na likwidację kopciuchów. Tymczasem wstępne badania pokazują, że z powodu złego stanu powietrza, żyjemy już o rok krócej niż nasi południowi sąsiedzi Czesi.
Inspekcja Handlowa będzie korzystać z oprogramowania, które ułatwi walkę z handlem tak zwanymi kopciuchami. Dzięki współpracy z ministerstwem rozwoju kontrolerzy będą mogli namierzać zamieszczane w internecie oferty sprzedaży kotłów, które nie spełniają wymagań określonych w przepisach. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, że program będzie wyszukiwał o ogłoszeniach sformułowań, które są używane przez sprzedawców nielegalnych kotłów.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że obowiązujące przepisy dotyczące sprzedaży kotłów są dobre i trzeba sprawić, że będą przestrzegane. Ministerstwo rozwoju przypomina, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2016 i 2018 roku wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej, znalazło się 36 polskich miast.
Na sesji o czystym powietrzu
Jadwiga Emilewicz
Andrzej Guła

Zobacz także

2024-10-22, godz. 16:30, ROD - artykuły "Szczepmy się przeciwko grypie i covid". Sezon zachorowań w pełni Ze szczepieniami przeciwko w grypie czy covid lepiej nie zwlekać. Sezon zachorowań jesiennych już w pełni. Widać to między innymi po pełnych korytarzach w przychodniach. Pojawia się coraz więcej pacjentów z gorączką, kaszlem oraz… » więcej 2024-10-22, godz. 16:30, ROD - artykuły Stop wiatrakom. Protesty mieszkańców powiatu kluczborskiego Część mieszkańców gmin: Kluczbork, Wołczyn i Byczyna nie zgadza się na budowę turbin wiatrowych w sąsiedztwie ich domów. W kluczborskim magistracie zorganizowano dyskusję publiczną z przedstawicielami firmy, która chce budować… » więcej 2024-10-21, godz. 16:30, ROD - artykuły Mieszkańcy Lewina Brzeskiego przygotowują pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim Mieszkańcy Nysy i Lewina Brzeskiego zbierają podpisy pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim. Uważają, że to ta instytucja jest winna zalaniu ich miejscowości podczas wrześniowej powodzi. Mowa jest o braku lub błędnych decyzjach… » więcej 2024-10-18, godz. 16:20, ROD - artykuły Nyski szpital podnosi się po powodzi Zalany w trakcie powodzi szpital w Nysie wznawia działalność. Dzisiaj (18.10) uruchomiono dwa oddziały: obserwacyjno-zakaźny i dziecięcy, natomiast w poniedziałek ruszą Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z pozostałymi oddziałami. » więcej 2024-10-17, godz. 16:15, ROD - artykuły "To rozwiązanie na szybko, ale nie na dłuższą metę". Kontenery mieszkalne dla Wronowa Pierwsze kontenery mieszkalne dotarły do najbardziej poszkodowanych przez powódź mieszkańców wsi Wronów w gminie Lewin Brzeski. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »