Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-07-02, 16:15 Autor: Cezary Puzyna

Radny vs plastik. Unia już zakazała, czas na samorządy

fot. Cezary Puzyna
fot. Cezary Puzyna
Kanada planuje od 2021 roku wycofać z użycia niektóre jednorazowe wyroby plastikowe. Dotyczy to między innymi torebek, butelek, sztućców, słomek i przykrywek do kubków na kawę. Celem jest ograniczenie odpadów i zmniejszenie zanieczyszczania mórz. Okazuje się, że Kanadyjczycy mają swoich naśladowców.
Powiat nyski idzie na wojnę z plastikiem. Na ostatniej sesji rady powiatu, jeden z radnych zaapelował o znaczne ograniczenie w używaniu plastikowych naczyń i sztućców przez urząd i podległe mu jednostki. Takie postępowanie instytucji ma pomóc w ochronie środowiska, a także dać przykład mieszkańcom, którzy będą mogli przekonać się, że życie bez jednorazowych opakowań wcale nie musi być trudniejsze.

W marcu tego roku Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży jednorazowych sztućców, słomek, mieszadeł i patyczków do uszu na terenie Unii Europejskiej. Zakaz wejdzie w życie w 2021 roku. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że ponad 80 procent odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte zakazem to 70 procent wszystkich odpadów morskich. Znajdowane są one później w organizmach żółwi, fok, wielorybów, ryb i ptaków, a później, pośrednio, trafiają do organizmów ludzi.

Unijna dyrektywa nakłada też nowe wymagania recyklingowe na kraje członkowskie: do 2029 roku będą musiały osiągnąć poziom 90 procent recyklingu plastikowych butelek.
Radny vs plastik

Zobacz także

2024-09-27, godz. 16:30, ROD - artykuły Branża turystyczna po powodzi: nie odwołujcie rezerwacji, czekamy na was Praktycznie zamarły obroty w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło szlaki turystyczne po intensywnych opadach deszczu przed dwoma tygodniami, które… » więcej 2024-09-26, godz. 16:30, ROD - artykuły Opole pomoże poszkodowanym przez powódź gminom Pomoc o wartości 2,5 miliona złotych przeznaczy Opole dla poszkodowanych w powodzi samorządów. Milion złotych zarezerwowano na przyszły rok, ale jeszcze w tym roku 700 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych gmin, m.in. do Głuchołaz… » więcej 2024-09-25, godz. 16:30, ROD - artykuły Operacja "Feniks" na Opolszczyźnie. Wojsko pomaga walczyć ze skutkami kataklizmu Na terenach dotkniętych powodzią trwa wojskowa operacja o kryptonimie 'Feniks'. To największa operacja wojskowa po 1989 roku. Przez cały czas jej trwania, czyli co najmniej do końca roku, w pomoc samorządom w odbudowie zniszczonej infrastruktury… » więcej 2024-09-24, godz. 16:30, ROD - artykuły Góry Opawskie zamknięte. Właściciele ośrodków liczą straty po powodzi Wielka woda, która przeszła w ostatnich dniach przez województwo opolskie, mocno dotknęła też opolskich przedsiębiorców. W wielu miejscowościach zniszczone zostały mniejsze i większe biznesy - sklepy, kawiarnie, bary, apteki. Opolska… » więcej 2024-09-23, godz. 16:30, ROD - artykuły Opolszczyzna sprząta po wielkiej wodzie, Opole myśli o inwestycjach przeciwpowodziowych Fala powodziowa na Odrze dotarła do województwa lubuskiego. Tymczasem Opole może już odetchnąć z ulgą. Stolicę regionu, ale także Kędzierzyn-Koźle czy Wrocław uratował przed zalaniem sprawnie działający suchy zbiornik Racibórz… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »