Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2018-05-10, 18:21 Autor: Piotr Wójtowicz

Coraz mniej mieszkańców podróżuje koleją na Opolszczyźnie

Impuls na opolskich torach [fot. Marcin Skomudek]
Impuls na opolskich torach [fot. Marcin Skomudek]
Według danych Urzędu Transportu Kolejowego spadek między 2012 a 2017 rokiem wyniósł 26 procent. Damian Kapinos ze Stowarzyszenia Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie twierdzi, że ceny biletów i oferta połączeń Przewozów Regionalnych są przyczyną tego, że podróżni przesiadają się do autobusów albo samochodów.
- Raport pokazuje, że w ostatnich latach liczba podróżnych w województwie opolskim spadła o 2 miliony, podczas gdy w sąsiednim województwie dolnośląskim liczba w tym okresie wzrosła z 5 mln do 9 mln podróżnych - mówi Radiu Opole Damian Kapinos. Dyrektor Przewozów Regionalnych w Opolu Sylwester Brząkała odnosząc się do raportu, tłumaczy, że zgadza się z danymi UTK ale dodaje, że wpływ na taki spadek mogły mieć remonty linii kolejowych, głównie odcinka Strzelce Opolskie - Gliwice. Odnosząc się do porównania z dolnośląskiem zaznacza, że trudno porównywać nasz region z większym sąsiadem. - Na Opolszczyźnie kursują Przewozy Regionalne i Spółka Intercity, natomiast w województwie dolnoślaskim, Koleje Dolnośląskie, oddział Przewozów Regionalnych i Intercity - przypomniał.

W ostatnim raporcie UTK sprawdziło, ile osób podróżowało koleją w latach 2012-2017. Raport pokazuje, że w wielu regionach Polski liczba podróżnych sukcesywnie wzrastała. Najczęściej do pociągu wsiadało się w województwach - Łódzkim, Dolnośląskim, Małopolskim, Mazowieckim i Pomorskim. Na Opolszczyźnie utrzymywał się trend spadkowy. Według UTK w 2017 w porównaniu do 2016 liczba pasażerów w regionie wzrosła o 200 tysięcy i wyniosła 5 mln 300 tysięcy osób. Województwem, w którym w 2017 roku wystąpił największy wzrost liczby odprawionych pasażerów było województwo łódzkie – z 9,7 mln w 2016 r. do 12,8 mln w 2017 r (wzrost o prawie 32%).
Coraz mniej mieszkańców podróżuje koleją na Opolszczyźnie

Zobacz także

2024-09-26, godz. 16:30, ROD - artykuły Opole pomoże poszkodowanym przez powódź gminom Pomoc o wartości 2,5 miliona złotych przeznaczy Opole dla poszkodowanych w powodzi samorządów. Milion złotych zarezerwowano na przyszły rok, ale jeszcze w tym roku 700 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych gmin, m.in. do Głuchołaz… » więcej 2024-09-25, godz. 16:30, ROD - artykuły Operacja "Feniks" na Opolszczyźnie. Wojsko pomaga walczyć ze skutkami kataklizmu Na terenach dotkniętych powodzią trwa wojskowa operacja o kryptonimie 'Feniks'. To największa operacja wojskowa po 1989 roku. Przez cały czas jej trwania, czyli co najmniej do końca roku, w pomoc samorządom w odbudowie zniszczonej infrastruktury… » więcej 2024-09-24, godz. 16:30, ROD - artykuły Góry Opawskie zamknięte. Właściciele ośrodków liczą straty po powodzi Wielka woda, która przeszła w ostatnich dniach przez województwo opolskie, mocno dotknęła też opolskich przedsiębiorców. W wielu miejscowościach zniszczone zostały mniejsze i większe biznesy - sklepy, kawiarnie, bary, apteki. Opolska… » więcej 2024-09-23, godz. 16:30, ROD - artykuły Opolszczyzna sprząta po wielkiej wodzie, Opole myśli o inwestycjach przeciwpowodziowych Fala powodziowa na Odrze dotarła do województwa lubuskiego. Tymczasem Opole może już odetchnąć z ulgą. Stolicę regionu, ale także Kędzierzyn-Koźle czy Wrocław uratował przed zalaniem sprawnie działający suchy zbiornik Racibórz… » więcej 2024-09-12, godz. 16:15, ROD - artykuły O zdrowiu, dla zdrowia. W Opolu zorganizowano 2. Regionalny Kongres Bezpieczeństwa Województwa Opolskiego Szanse i wyzwania dla ratownictwa medycznego były motywem przewodnim drugiego Regionalnego Kongresu Bezpieczeństwa Województwa Opolskiego. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »