Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-10-10, 09:34 Autor: Radio Opole

Ryzyko błędu jest, ale proporcje głosów już widać

- Liczenie głosów trwa, wiarygodność podawanych informacji o podziale mandatów, nazwiskach rośnie proporcjonalnie do informacji PKW z coraz większej liczby komisji - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" sędzia Ryszard Janowski, zastępca wojewódzkiego komisarza wyborczego.

Wybory parlamentarne 2011- Ryzyko błędu jest, ale zasadniczo proporcje oddanych głosów widać już na podstawie danych z 2/3 obwodów, a takimi już dysponujemy - dodaje sędzia Janowski. - Mogą się potwierdzić, na podstawie tych pobieżnych, uczynionych na podstawie szczątkowych informacji, spisanych z poszczególnych protokołów, z komisji obwodowych - wygląda, że może się to potwierdzić - mówi zastępca wojewódzkiego komisarza wyborczego.

Końcowe oficjalne wyniki wyborów poznamy prawdopodobnie jutro (11.10) po południu, choć precyzyjny imienny podział mandatów będzie można z bardzo dużą dozą "sprawdzalności" przeprowadzić już dziś (11.10). Znacznie łatwiej i szybciej zlicza się głosy oddane w wyborach do Senatu. - Tam jest nawet trochę łatwiej, bo jeżeli się spisze z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych, bez konieczności liczenia tych ilorazów wyborczych w systemie d'Hondta, to oczywiście jest trochę łatwiej chyba. Wszystko wskazuje na to, że te wyliczenia, które zaprezentowało, chociażby Radio, mogą być bliskie prawdy - potwierdza Janowski.

Sędzia Janowski potwierdził nam stosunkowo dużą liczbę nieważnych głosów oddanych w wyborach do Senatu, co wynikało najprawdopodobniej ze zmiany zasad głosowania: wybory przeprowadzano po raz pierwszy w okręgach jednomandatowych i należało wybrać z danego okręgu tylko jedno nazwisko, o czym wielu wyborców najwyraźniej zapomniało, stawiając więcej tzw. krzyżyków.

Posłuchaj informacji:


Marek Świercz, oprac.: Jacek Rudnik (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »