Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-10-10, 01:09 Autor: Radio Opole

Mniejszość Niemiecka liczy na 2 miejsca w Sejmie

Tylko jeden mandat dla Mniejszości Niemieckiej - tak wynika ze wstępnego sondażu TNS OBOP, który wskazuje dla partii 7 procent poparcia. Członkowie MN w opolskim sztabie nie wierzą w taki wynik. – To tylko spekulacje, wciąż liczymy na 2 miejsca w Sejmie – mówi Norbert Rasch, lider Mniejszości Niemieckiej.

Norbert Rasch, lider Mniejszości Niemieckiej– To jest niemożliwe. Nie wierzę, że otrzymamy tylko 1 mandat. Patrząc na koalicję rządową, to może być Platforma Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jeżeli zabraknie im 2 posłów, to my chętnie ich z Mniejszości Niemieckiej wyasygnujemy. Wyobrażam sobie, że MN pasuje do rządu szczególnie wtedy, kiedy Polska objęła prezydencję europejską – dodaje Rasch.

– Nawet jeśli okaże się, że mamy jeden mandat, to nie ma powodów do zmartwień, bo Mniejszość Niemiecka zachowa swój stan posiadania. MN i tak po drodze wygrała, bo niezależnie od wyniku fakt stworzenia takiej listy kandydatów i sposób przeprowadzenia kampanii wyborczej jeżeli krótkoterminowo nie zadziałał, będzie miał ważny długoterminowy sposób oddziaływania – podkreśla Bernard Gajda.

Mniejszość Niemiecka jest zaskoczona ogólnymi wynikami wyborów. – Ruch Palikota ma niespodziewanie dobry wynik, jesteśmy zszokowani. Jak dziś myślę o możliwej koalicji Platformy Obywatelskiej z Ruchem Palikota, to aż mnie dreszcze po plecach przebiegają. To chyba jest niemożliwe. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Szkoda, że młodzi tak głosują, żeby sobie "robić jaja" – twierdzi Norbert Rasch.

Mniejszość Niemiecka czeka jeszcze na wyniki wyborów do Senatu. – Liczymy na optymistyczne wiadomości – dodaje lider MN.

Posłuchaj informacji:

Kamila Zawłocka (oprac. Barbara Olińska)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »