Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-30, 11:32 Autor: Radio Opole

Rasch: Na edukację prezesa Kaczyńskiego jest za późno

Atak na prawa konstytucyjne mniejszości i brak tolerancji zarzucają Jarosławowi Kaczyńskiemu przedstawiciele opolskiej Mniejszości Niemieckiej. W tej sprawie wysłali list do lidera Prawa i Sprawiedliwości. Komentują w nim wypowiedź Kaczyńskiego - "Polski Ślązak zasługuje na więcej".

Norbert Rasch, lider TSKN na Śląsku Opolskim– Jesteśmy oburzeni, to wyraz ignorancji prezesa PiS. Bo co z obywatelami innego, niepolskiego pochodzenia? – pyta Norbert Rasch, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. – Pewne wynaturzenie, jeśli chodzi o pana prezesa. On nie dopuszcza do siebie, że obywatel innego pochodzenia może na coś zasługiwać, że możemy być czynnikiem pozytywnym. To pismo nie było formą edukacji, ponieważ na edukację w przypadku pana prezesa jest za późno – tłumaczy Rasch.

– Powinniśmy nauczyć się pielęgnować wspólne wartości – odpowiada Jerzy Żyżyński, "jedynka" na opolskiej liście PiS do Sejmu. – Należy jednak krytykować brak lojalności dla kraju, w którym się żyje – dodaje. – Uważam, że to określenie pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest bardzo trafne. Oczywiście, wszyscy zasługujemy na więcej. Są niektórzy Polacy niemieckiego pochodzenia, czy tacy, którzy uważają się za Ślązaków, działają w sposób, który budzi niepokój - te działania stają się źródłem pewnych konfliktów – stwierdza Żyżyński.

List do szefa PiS został wysłany w czwartek (29.09). Na razie Mniejszość Niemiecka nie otrzymała odpowiedzi od Jarosława Kaczyńskiego. – Mamy jednak nadzieję, że prezes nam odpisze – podkreśla Norbert Rasch.

Posłuchaj wypowiedzi Norberta Rascha:


Posłuchaj wypowiedzi Jerzego Żyżyńskiego:


Kamila Zawłocka (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »