250 obwodów wyborczych utworzono dla polskich obywateli, którzy w zbliżających się wyborach parlamentarnych zechcą zagłosować za granicą.
- Wyborca stale zamieszkały za granicą lub przebywający tam na pobyt czasowy, by zagłosować, powinien wpisać się do spisu wyborców u właściwego konsula - wyjaśnia Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
- Zgłoszenia można dokonać na kilka sposobów: ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub drogą elektroniczną. W zgłoszeniu trzeba podać kilka informacji: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, numer ważnego paszportu oraz datę i miejsce jego wydania, a także adres zamieszkania lub pobytu za granicą oraz w kraju - tłumaczy.
Aby zagłosować za granicą, można także pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i na jego podstawie oddać swój głos.
- Od dzisiaj (28.09) zgłoszenia można dokonać również za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych - dodaje Agnieszka Mikucka z Delegatury KBW w Opolu. - Pod adresem ewybory.msz.gov.pl można dokonać rejestracji i wybrać formę głosowania. Potrzebny do tego będzie dowód tożsamości lub polski paszport.
Termin rejestracji dla głosowania korespondencyjnego upływa 7 października,a dla osób chcących głosować osobiście - 22 października.
Wyborcy głosujący poza granicami kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania, będą głosować na kandydatów do Sejmu i Senatu z okręgu warszawskiego.
Posłuchaj:
Monika Antczak