Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-12-26, 16:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ukazała się płyta promująca kulturę muzyczną herrnhutów

Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tuż przed świętami ukazała się druga płyta w dorobku zespołu Zaginione Archiwum, specjalizującego się w odkrywaniu zapomnianej muzyki tradycyjnej i nadawaniu jej nowego, oryginalnego brzmienia. Płyta zatytułowana "Herrnhut. Boża straż" poświęcona jest muzyce, związanej z dość oryginalną społecznością herrnhutów, czyli bractwa, kierującego się własnymi zasadami religijnymi, moralnymi i ekonomicznymi.
Jak wyjaśnia Mariusz Pucia, współtwórca tej płyty, na co dzień etnomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wszystko zaczęło się od wystawy z 13 października tego roku.

- Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało długo zaplanowywaną wystawę na temat społeczności herrnhut, która zresztą u nas na Opolszczyźnie, a ściślej ujmując w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w miejscowości Pawłowiczki, funkcjonowała - wyjaśnia Mariusz Pucia. - Skansen zrobił o tej społeczności wystawę i zwrócono się do nas z prośbą o zrobienie podkładu muzycznego pod wystawę. Znaczy przyjrzenie się temu, że jeżeli jest taka społeczność, ta społeczność miała swoje prawa i obowiązki, a twórcy tej społeczności zajmowali się również działalnością kulturalną, również muzyczną. Okazało się, że da się wynaleźć całkiem sporo.

Z odnalezionego i opracowanego materiału udało się stworzyć płytę zawierającą 12 utworów, w tym 3 przeznaczone na okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Warto zaznaczyć, że wśród tych utworów jest także pieśń "Cudowna różdżka wzrosła", będąca popularną do dziś kolędą protestancką.

A więcej na temat społeczności herrnhutów i samej płyty będzie można usłyszeć 2 stycznia w audycji "Debata o kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Mariusz Pucia

Zobacz także

2019-10-02, godz. 17:36, Kultura i rozrywka Grasz na instrumentach dętych, strunowych? Dołącz do Orkiestry Politechniki Opolskiej Orkiestra Politechniki Opolskiej szuka chętnych do muzycznej współpracy. Najbardziej poszukiwani są muzycy grający na instrumentach dętych, perkusiści, oraz gitarzyści, zarówno celujący w gitarę basową jak i elektryczną. » więcej 2019-09-26, godz. 17:50, Patronaty - polecamy DOBS z koncertem w Studio M im. SBB 10 października! Mamy już bilety! Zdobyli nagrodę główną podczas III Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie', a podczas 14. Rock-Time'u docenił ich sam Janusz Niekrasz z TSA. Kręgi bluesa oraz szeroko rozumianego rocka są im muzycznie najbliższe, a… » więcej 2019-09-23, godz. 15:14, Patronaty - polecamy Sławomir gwiazdą Święta Chleba w Strzelcach Opolskich To uroczystość mocno zakorzeniona w tradycji regionu. W tym roku odbędzie się po raz dziesiąty! Mowa o plenerowej imprezie pod nazwą Powiatowe Święto Chleba. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę (29.09) w Parku Miejskim… » więcej 2019-09-23, godz. 12:45, Kultura i rozrywka Głogówek: muzyka na cztery ręce. Za nami występ Ravel Piano DUO na festiwalu beethovenowskim Pierwszy, moniuszkowski akcent pojawił się na festiwalu beethovenowskim w Głogówku. Podczas niedzielnego (22.09) recitalu duetu fortepianowego Ravel Piano DUO zaprezentowane zostały nie tylko dzieła niemieckich twórców - Franza Schuberta… » więcej 2019-09-18, godz. 21:35, Kultura i rozrywka Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który po raz dziewiąty organizuje Towarzystwo Muzyczne w Opolu. Tradycyjnie… » więcej
136137138139140141142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »