Ile prawdy tkwi w porzekadle 'częste mycie skraca życie'? Tego będzie można dowiedzieć się już w środę (09.05) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, który włącza się w obchody Światowego Dnia Higieny Rąk. Z tej okazji organizowana jest konferencja połączona z akcją, podczas której każdy chętny będzie mógł przekonać się, jak czyste ma dłonie i jak prawidłowo je myć.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na dłoniach występuje około 150 gatunków bakterii. Zwykłe mycie rąk może uchronić przed wieloma zakażeniami, np. bakterią E.coli powodującą zatrucia pokarmowe. Choroby brudnych rąk to także wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), gronkowiec, salmonella, tasiemiec.
Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji, w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy specjalnym stoisku odbywać się będą warsztaty dla pacjentów i osób odwiedzających z techniki prawidłowego mycia rąk. Na uczestników będą czekać nagrody i słodki poczęstunek.
Sama konferencja rozpocznie się o godz. 12:00. Tematy wykładów to:
- "Szczepy wielolekooporne NDM 1 – realne zagrożenia dla województwa opolskiego, jak zapobiegać, jak postępować w przypadku hospitalizacji oraz przypadku wystąpienia ogniska epidemiologicznego" – dr n. med. Tomasz Ozorowski.
- "Rola rąk personelu medycznego w transmisji zakażeń szczepami z rodzaju Enterobacteriaceae" – dr n. med. Justyna Piwowarczyk.
- "Bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pacjentów w obliczu zmian normy 374" – mgr Iwona Miąsik.
Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.