Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Debata o talerzu... dedykowanym roladzie, czyli co…
2019-03-05, 11:00 Autor: Witold Sułek (oprac. AL)

Debata o talerzu... dedykowanym roladzie, czyli co się dzieje z językiem i dokąd nas to zaprowadzi

Dr Adam Wierciński gościem "Debaty o kulturze" Witolda Sułka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Dr Adam Wierciński gościem "Debaty o kulturze" Witolda Sułka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wiele słów, jak się okazuje, powtarzamy dosyć bezwiednie. Wtręty, słowne wytrychy, mieszanie stylów, anglicyzmy, wulgaryzacja języka, przeinaczenia. Często nie zdajemy już sobie sprawy, jak ojczysty język kaleczymy. Gościem "Debaty o kulturze" był dr Adam Wierciński, literaturoznawca, emerytowany pracownik Uniwersytetu Opolskiego, ale nadal aktywny autor stałych rubryk na łamach uniwersyteckiego pisma "Indeks" (w tym "Za szybkie pisanie"), specjalista od mowy ojczystej.
O poprawności wysławiania się rozmawialiśmy, ale i o rzeczywistym znaczeniu wielu słów, które dzisiaj używane są błędnie, wypaczając ich sens, a spotykamy je i nasiąkamy nimi nie tylko "na ulicy", ale i w publicznych wystąpieniach znanych osób, literaturze, czasami także w mediach (rozważymy na ile świadomie, bo wiele słów, jak się okazuje, bywa powtarzanych dosyć bezwiednie), a przecież to tutaj spodziewać się należy niezwykłej staranności i odpowiedzialności, bowiem nie tylko informujemy, ale i kształtujemy, a przynajmniej powinniśmy kształtować i dbać o piękną polską mowę.
Posłuchaj "Debaty o kulturze" (05.03.2019) - 1 cz. rozmowy
Posłuchaj "Debaty o kulturze" (05.03.2019) - 2 cz. rozmowy

Zobacz także

2021-11-12, godz. 19:00 Dr Marek Kudra o pasji do muzyki i tajnikach dyrygowania orkiestrą Gościem audycji był dr Marek Kudra - muzyk, dyrygent, wykładowca Katedry Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie… » więcej 2021-11-10, godz. 19:01 Pieśnioopowieści: "Lokalne smaczki - czyli co ciekawego mamy w pieśniach województwa opolskiego?" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-11-09, godz. 19:01 Dr Ewą Kosowska-Korniak o tycz, czym jest inteligencja emocjonalna i czy można się jej nauczyć Rozpoznawania własnych emocji oraz innych ludzi, a także umiejętność radzenia sobie z nimi - to właśnie jest inteligencja emocjonalna. Można rozwijać… » więcej 2021-11-08, godz. 19:00 Warsztaty pieśni rusińskich, które odbyły się w Gnojnicy Taras Kompaniczenko - śpiewak, lirnik, historyk sztuki i muzykolog. Założyciel zespołu Chorea Kozacka. Zajmuje się rekonstrukcją muzyki dawnej Rusi – Ukrainy… » więcej 2021-11-05, godz. 19:01 Krzysztof Marcinkiewicz o pomocy Polakom na Kresach Dzisiaj w audycji naszym gościem był Krzysztof Marcinkiewicz ze Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn. Porozmawiamy o działalności Stowarzyszenia i pomocy… » więcej 2021-11-04, godz. 19:00 Andrzej Sznejweis o tym, jak zmienia się współczesna sztuka W dzisiejszej audycji prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego Andrzej Sznejweis opowiada o niezwykłym przedsięwzięciu jakim jest zbiorowa… » więcej 2021-11-03, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Symbole w pieśniach cz. 2" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-11-02, godz. 19:01 Dr Anna Rajchel i dr Agnieszka Franczyk o tym, jak studenci oceniają swoje kompetencje nabyte w ramach edukacji zdaln… Jak studenci oceniają swoje kompetencje nabyte w ramach edukacji zdalnej? Czy podczas nauczania online zachowywali się etycznie? Czy chcieliby wrócić do tej… » więcej 2021-10-29, godz. 19:25 Powrót do rozmowy z Januszem Ireneuszem Wójcikiem o polsko-węgierskiej historii oraz kontaktach kulturalnych W audycji powróciliśmy do rozmowy przeprowadzonej z Januszem Ireneuszem Wójcikiem jesienią 2019 roku. Było o polsko-węgierskich kontaktach kulturalnych… » więcej 2021-10-28, godz. 19:01 Elżbieta Kłosińska, Monika Bielska i Michał Szachnowski o najnowszym projekcie "Teatrem w (O!)polskie" Dziś spotkamy się z aktorką, pieśniarką Elżbietą Kłosińską i Moniką Bielską - prezesem Stowarzyszenia Pro Arte z Wołczyna oraz aktorem, reżyserem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »