Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » O Festiwalu 'Szanty w Operze' opowiada Krzysztof…
2017-06-05, 09:27 Autor: Ryszard Sobieszczański

O Festiwalu "Szanty w Operze" opowiada Krzysztof Ściepłek z zespołu North Cape

North Cape w Operze Śląskiej [fot. R. Sobieszczański]
North Cape w Operze Śląskiej [fot. R. Sobieszczański]
W Polsce rokrocznie odbywa się około 60 festiwali piosenki żeglarskiej i Szant.
Począwszy od "Shantis" w Krakowie, "Łikendu" we Wrocławiu czy "Kubryku" w Łodzi.
Jednym z nowych festiwali są: "Szanty w Operze" organizowane przez zespół North Cape i Opolskie Stowarzyszenie "Pieśni spod żagli"
Istotą tego festiwalu jest jego miejsce: Opera Śląska w Bytomiu.
Krzysztof Ściepłek o Festiwalu Szanty w Operze.
Przez wiele lat, piosenka żeglarska popularnie nazywana Szantami była biednym krewnym całego gatunku jakim jest folk. Można ją była spotkać w tawernach, na jachtach, w portach czy właśnie na festiwalach.
Nie wpuszczano jej do filharmonii, oper czy obiektów tzw. wysokiej kultury.

W 2013 roku Opolskie Stowarzyszenie "Pieśni spod żagli" wprowadziło cykl koncertów o tej samej nazwie do Opolskiej Filharmonii i przez dwa kolejne lata cieszyły się bardzo dobrą frekwencją. Był to pierwszy stały cykl poświęcony piosence żeglarskiej, który odbywał się w Filharmonii.

Zespół "North Cape" w swoim składzie posiada dwóch członków, którzy na co dzień śpiewają w Operze Śląskiej. Dzięki temu Opera Śląska dołączyła do grona tych instytucji, które nie wstydzą się realizacji koncertów z pieśnią żeglarską i szantami.

W składzie "North Cape" jest również nasz Opolanin - Krzysztof Ściepłek, lider opolskiego zespołu Shantażyści, który opowiedział nam o festiwalu.

Zobacz także

2017-03-04, godz. 14:20 28 dni żeglugi przez Atlantyk [ZDJĘCIA] W sierpniu 2016 roku opolski żeglarz Krzysztof Matuszewski wypłynął z Wysp Greckich w rejs na Karaiby swoim jachtem s/y Anna Łucja. Podróż z przerwami trwała… » więcej 2017-02-25, godz. 14:25 Opolanin kpt. Feliks Szczot ratował rozbitków z "Marquesa" [ZDJĘCIA] Kiedy w marcu 1984 roku polski żaglowiec Zawisza Czarny wyruszał w rejs do Ameryki, to nikt nie przypuszczał, jakie dramatyczne chwile przyjdzie przeżyć polskim… » więcej 2017-02-18, godz. 14:25 Historia legendarnego rejsu do Narwiku w 1957 roku W latach czterdziestych i w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych o pływaniu morskim można było sobie tylko pomarzyć. Wszystko zmieniło się pod koniec… » więcej 2017-02-11, godz. 14:25 Targi Sportów Wodnych w Dusseldorfie 2017 [ZDJĘCIA] Tym razem zabieram Was na krótki rejs do Dusseldorfu - mekki najnowszych trendów w żeglarstwie. To największe targi sportów wodnych, na które zjeżdża cały… » więcej 2017-02-04, godz. 15:00 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 2 W drugiej części bojerowych opowieści gościmy Krzysztofa Jańca, chyba najbardziej zapalonego bojerowca na Jeziorze Turawskim. Krzysztof opowiedział nam trochę… » więcej 2017-01-28, godz. 14:25 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 1 Co żeglarze mogą robić w zimie? Siedzieć w domu, udać się do ciepłych krajów, by pożeglować? A może latać na bojerach? O tym ostatnim z pomysłów… » więcej 2017-01-23, godz. 20:53 Historia Daru Opola cz. 2 Wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą kontynuujemy naszą opowieść o legendarnym już jachcie "Dar… » więcej 2017-01-19, godz. 14:45 Historia Daru Opola cz. 1 W pierwszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą wspominaliśmy… » więcej 2017-01-19, godz. 15:42 "Z pokładu Daru Opola" - posłuchaj zapowiedzi cyklu Ryszarda Sobieszczańskiego Dzieje żeglarstwa opolskiego mają już 70 lat. Z tej okazji jeszcze w tym roku powstanie książka i planowana jest wystawa. Radio Opole włącza się w całe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »