Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu…
2018-12-09, 10:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA]

"Samorządowa Loża Radiowa" w Kędzierzynie-Koźlu (08.12.2018)
Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają komunikację miejską, natomiast zamieszkujący wioski i małe gminy mają kłopoty, by swobodnie dojechać do pracy, lekarza, czy urzędów. O zagrożeniu wykluczeniem komunikacyjnym na południu Opolszczyzny rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej.

Zarząd Spółki Arriva Bus Transport Polska poinformował o zakończeniu autobusowej działalności przewozowej w sześciu krajowych lokalizacjach. Dotyczy to m.in. Prudnika i Kędzierzyna - Koźla. W miejscowościach tych przewoźnik ten będzie jeszcze funkcjonował do końca czerwca przyszłego roku. Decyzję tą motywuje rosnącymi cenami paliwa i ubezpieczeń pojazdów, spadkiem liczby pasażerów, nieuczciwą konkurencją oraz brakiem uregulowań prawnych dotyczących transportu publicznego.
- O tej decyzji dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych, a później z oficjalnego komunikatu firmy – mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Takie praktyki nie powinny mieć miejsce. Z Arrivą mamy umowę na przewozy szkolne do końca roku szkolnego. Stajemy przed dużymi wyzwaniem. Prowadzimy już rozmowy z innymi przewoźnikami.

- W przypadku naszej gminy pojawiają się dwa problemy związane z firmą Arriva - powiedział Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy. - Chodzi o dowozy dzieci do szkół gminnych oraz kursy pasażerskie. Już obecnie nie działa to najlepiej, bo wiele kursów wypadało z rozkładu jazdy.

- Przewidywaliśmy, że prędzej, czy później Arriva zakończy u nas działalność, bo takie sygnały już były – mówi Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi. - Przewoźnik zawieszał pewne kursy lub nie realizował je właściwie. Jesteśmy po kilku rozmowach. Nie dopuścimy do tego, aby nie było transportu pasażerskiego. W kilka gmin musimy wypracować wspólne stanowisko. Nasze położenie jest takie, że mamy tyle samo kilometrów do Kędzierzyna i Raciborza. Jeżeli chodzi o dowóz dzieci do szkół podstawowych to z tym damy sobie radę. Natomiast transport pasażerski to problem, który dotyczy wszystkich gmin i powiatu.

- Sytuacja z firmą Arriva jest poważnym zagrożeniem dla Kędzierzyna-Koźla – uważa Michał Nowak, tamtejszy radny miejski z Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy ośrodkiem rangi subregionalnej. Nie da się tego utrzymać i rozwijać bez dobrego transportu zbiorowego do gmin naszego powiatu. Jest wielu ludzi dojeżdżających do pracy, szkół średnich i to jest realny problem. Nowi przewoźnicy nie będą realizowali kursów, które im się nie opłacają.

Senator Grzegorz Peczkis proponuje, aby MZK Kędzierzyn-Koźle przejął kursy, które obecnie wykonuje firma Arriva.

- Jeżeli nie będzie innej alternatywy to jest dobra propozycja – powiedział Andrzej Krebs, radny powiatowy Kędzierzyna-Koźla z Prawa i Sprawiedliwości. - Myślę, że powiat wypracuje propozycję, która pozwoli zachować transport publiczny na naszym terenie. PKS Racibórz będzie dbał przede wszystkim o swoje interesy.

- Rozmawiając z innymi przewoźnikami zarząd powiatu pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem tego problemu – mówi Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji i transportu kędzierzyńsko-kozielskiego starostwa.

„Jedź z nami”, tak nazywa się pierwszy w kraju Związek Celowy Powiatowo-Gminny, który zajmuje się publicznym transportem zbiorowym. Operatorem, któremu powierzono usługi przewozowe jest należący do powiatu PKS w Strzelcach Opolskich. Do związku celowego należy powiat strzelecki i siedem gmin.

- Nie ma nigdzie rentownego transportu publicznego - mówi Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki. - To jest zadanie publiczne i żeby zaspakajać potrzeby społeczne trzeba do niego dopłacać. Udało nam się zarejestrować związek celowy. W ramach projektu otrzymaliśmy 4,5 mln złotych dofinansowania na zakup 15 nowoczesnych autobusów. W naszym związku celowym każdy płaci za swoje. To gminy decydują na jakich liniach i z jaką częstotliwością odbywają się przewozy. Zgodnie z unijnymi założeniami zysk firmy przewozowej wynosi niecałe trzy procent.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji i transportu starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, Andrzej Krebs, radny powiatowy Kędzierzyna-Koźla z PiS, Michał Nowak, radny miejski Kędzierzyna-Koźle z PO, Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy, Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi, Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki, Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika.

Transport publiczny, przewozy, Arriva, likwidacja oddziałów, Prudnik, Kędzierzyn-Koźle, Dariusz Strzelec, Andrzej Krebs, PiS, Michał Nowak, PO, Krzysztof Ficoń, Bierawa, Piotr Kanzy, Polska Cerekiew, Waldemar Gaida, Strzelce Opolskie, Jarosław Szóstka, Prudnik, Jan Poniatyszyn, Samorządowa Loża Radiowa

Zobacz także

2021-08-14, godz. 12:44 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 14 sierpnia 2021 r. Ziemia Kluczborska ma znaczący potencjał turystyczny i gospodarczy. O jego wykorzystaniu i perspektywach rozmawiać będziemy w Samorządowej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-07, godz. 12:29 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 7 sierpnia 2021 r. [FILM] Baborów i Branice z powiatu głubczyckiego znajdują się rządowej liście gmin zagrożonych trwałą marginalizacją. Na ich sytuację wpływ ma m.in. przygraniczna… » więcej 2021-07-31, godz. 15:32 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 31 lipca 2021 r. [FILM] Brzeg znany jest z Zamku Piastów Śląskich. Czy jednak miasto i gminy tego powiatu inwestują w inne atrakcje turystyczne? Pytaliśmy o to w Samorządowej Loży… » więcej 2021-07-24, godz. 14:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (24.07.2021)- zobacz i posłuchaj [FILM] Przygraniczne położenie gmin i powiatów ma atuty związane z geograficzną lokalizacją. Dotyczy to m.in. możliwości współpracy międzynarodowej. Czy ten… » więcej 2021-07-17, godz. 12:23 "Samorządowa Loża Radiowa" (17.07.2021)- zobacz i posłuchaj [FILM] O rozwoju gospodarczym, inwestycjach i branży turystycznej w gminach powiatu krapkowickiego debatowaliśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Z regionem tym kojarzony… » więcej 2021-07-10, godz. 12:27 "Samorządowa Loża Radiowa" (10.07.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] O rozwoju turystyki w powiecie nyskim debatowaliśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Region ten ma największą bazę noclegową na Opolszczyźnie. Są tam Góry… » więcej 2021-07-03, godz. 12:52 "Samorządowa Loża Radiowa" (03.07.2021) - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy skutki pandemii zahamowały rozwój bazy turystycznej i rekreacyjnej? Jak to wyglądach w Opolu i gminach powiatu? W samorządowej debacie nawiązaliśmy też… » więcej 2021-06-26, godz. 12:41 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 czerwca 2021 roku Pandemia koronawirusa spowodowała wzrost wydatków samorządów lokalnych na pomoc społeczną. Przykładem są Domy Pomocy Społecznej. Utrzymanie ich mieszkańców… » więcej 2021-06-19, godz. 12:08 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 czerwca 2021 r. Minęła połowa pięcioletniej kadencji samorządów lokalnych. Czas na bilans ich dokonań. Dla samorządów istotny był koniec starej perspektywy finansowej… » więcej 2021-06-12, godz. 15:20 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (12.06.2021) Dopłacanie do systemu gospodarki odpadami, mimo że niezakazane, nie powinno być standardem – tak samorządowców przestrzega Grzegorz Czarnocki, prezes RIO… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »