Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-29, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zlikwidują autobusowe przewozy w Prudniku i Kędzierzynie-Koźlu

Dworzec autobusowy w Prudniku. Gmina kupiła go od firmy Arriva [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dworzec autobusowy w Prudniku. Gmina kupiła go od firmy Arriva [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dworzec autobusowy w Prudniku. Gmina kupiła go od firmy Arriva [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dworzec autobusowy w Prudniku. Gmina kupiła go od firmy Arriva [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zapaścią publicznej komunikacji lokalnej i regionalnej zagrożone są miejscowości południowej Opolszczyzny. Zarząd Spółki Arriva Bus Transport Polska poinformował o zakończeniu autobusowej działalności przewozowej w sześciu krajowych lokalizacjach. Dotyczy to m.in. Prudnika i Kędzierzyna- Koźla.
- Podstawową przyczyną wycofania się z tego rynku przewozów pasażerskich jest wieloletnia nierentowność tych oddziałów - mówi Joanna Parzniewska, rzecznik spółki Arriva. – Rosnące ceny paliwa, dramatyczny spadek liczby pasażerów, nieuczciwa konkurencja, brak uregulowań prawnych w zakresie transportu regionalnego powodują, że oddziały te nie są w stanie prowadzić rentownej działalności. Sytuacja ta nie pozwala spółce pokrywać bieżących kosztów, ani też koniecznych inwestycji w tych lokalizacjach.

Arriva zamierza sprzedać swoje bazy autobusowe w Prudniku i Kędzierzynie-Koźlu. Działalności na południu Opolszczyzny planuje zakończyć 30 czerwca przyszłego roku.

- Nie może być takiej sytuacji, że dowiadujemy się o tym z mediów - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. – Wystosujemy pisma do dyrektora przewozów w Warszawie o skandalicznym sposobie informowania strony, którą jest gmina Prudnik. Dotyczy to wycofania się z naszego rynku przewozowego. Taką informację powinni nam przekazać w pierwszej kolejności. Będziemy prowadzili rozmowy z nowymi przewoźnikami, aby ten temat, jak najszybciej rozwiązać i żeby to nie było problemem dla mieszkańców.

Większości pracowników z Prudnika i Kędzierzyna-Koźla Arriva zaproponowała możliwość zatrudnia w innych oddziałach tej firmy. Wszyscy mają też otrzymać dobre warunki zakończenia pracy oraz wsparcie przy zmianie kwalifikacji.
Joanna Parzniewska
Grzegorz Zawiślak

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »