Radio Opole » Wiadomości drogowe » Motoradio » Ogromne kary za brak rejestracji przewozu towaró ...
2017-04-27, 09:35 Autor: Tomasz Cichoń

Ogromne kary za brak rejestracji przewozu towarów wrażliwych. To głównie paliwa i tytoń

Cysterna © (fot. Izba Celna w Opolu)
Cysterna © (fot. Izba Celna w Opolu)
18 kwietnia weszła w życie ustawa, która nakazuje każdemu kto kupuje, sprzedaje lub przewozi paliwo i inne towary wrażliwe (na przykład susz tytoniowy) dokonania dodatkowej rejestracji ładunku.
Jeszcze do końca kwietnia inspektorzy urzędu celno-skarbowego podczas kontroli kierowców i przedsiębiorców, którzy nie dopełnili obowiązku rejestracji instruują i wyjaśniają, ale sytuacja zmieni się po pierwszym maja, kiedy to za takie niedopatrzenie posypią się kary i to spore.

- Kierowca, który rozpocznie przewóz towaru, a nie ma tego numeru referencyjnego, a ten towar podlega zgłoszeniu do tego systemu, może zapłacić karę od 5 do 7 tysięcy złotych. Przewoźnik w przypadku braku zgłoszenia dostanie karę do 20 tysięcy złotych. Dla podmiotu wysyłającego to może być kara 46% wartości towaru albo nie mniej niż 20 tysięcy złotych - mówi Ryszard Szymański, zastępca naczelnika opolskiego urzędu celno-skarbowego.

Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów obejmuje także rolników, ale tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

- Na pewno nie są nią objęte osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Natomiast co do rolników i prowadzenia przez nich działalności gospodarczej jest problem z deklarowaniem tej dostawy. Nie każdy rolnik, który jest zarejestrowany w systemie CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) mówi, że prowadzi działalność, bo on mówi, że jest rolnikiem. No niestety, jeżeli jest zarejestrowany w systemie CEiDG, to jest prowadzącym działalność gospodarczą i na nim też pewne obowiązki ciążą - dodaje Szymański.

Celnicy proszą, by w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszać się do opolskiego urzędu celno-skarbowego.

Zobacz także

2017-01-18, godz. 08:53 Większe kary dla piratów i maluch dla Toma Hanksa Rząd za zaostrzeniem kar za przestępstwa w ruchu drogowym. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem nowelizacji m.in. kodeksów karnego i wykroczeń, za spowodo ... » więcej 2017-01-05, godz. 08:44 Spokojne święta i rozbiórka mostu na Niemodlińskiej w Opolu W programie podsumujemy Święta Bożego Narodzenia na drogach kraju i regionu. Sumujemy także rajdowy sezon czołowego zawodnika Automobilklubu Opolskiego Marcin ... » więcej 2016-12-28, godz. 09:15 Oktawian Ostrowicz Kierowcą Roku Opolszczyzny 2016 Częstochowianin już przed ostatnią eliminacją cyklu, świątecznym Pucharem Forda, zdobył taką przewagę punktową, że w tej rundzie nie musiał startować, ale poj ... » więcej 2016-12-17, godz. 15:00 Prezentujemy pierwszy polski pojazd autonomiczny W programie wracamy do 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki jaki kilka dni temu odbył się w Opolu. Mówimy o pierwszym polskim pojeździe autonomicznym, k ... » więcej 2016-12-10, godz. 15:00 Inwestycje na drogach wojewódzkich i opolanie w rajdzie Barbórki Warszawskiej. 157 milionów złotych wyda w przyszłym roku województwo opolskie na remonty i inwestycje drogowe. W programie powiemy o drogach jakie zostaną wyremontowane i w ... » więcej 2016-12-05, godz. 09:40 Opolszczyzna ma swój śmigłowiec ratowniczy Na drogach Opolszczyzny będzie bezpieczniej - od kilku mamy swoją podniebna karetkę, czyli śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stacjonuje na lotnisku ... » więcej 2016-11-28, godz. 14:08 Pierwszy śnieg i mróz. GDDKiA w Opolu przygotowana do zimy W programie rozmawiamy o gotowości zarządcy dróg krajowych i autostrady do zimy. Wyjaśniamy tak zwany standard odśnieżania, czyli jakie drogi w jakiej kolejno ... » więcej 2016-11-19, godz. 15:00 Przygotuj samochód do zimy! W programie razem z ekspertami zajmiemy się przygotowaniem samochodu do zimy. Opowiemy o nietypowych kontrolach drogowych jakie ostatnio przeprowadziła Inspek ... » więcej 2016-11-12, godz. 15:00 Szykujemy auto do zimy. To nie tylko wymiana opon Zima za pasem, zatem to najwyższa pora na przygotowanie samochodu do tego trudnego dla kierowców i maszyn czasu. I nie chodzi tylko o wymianę opon, czy też do ... » więcej 2016-11-05, godz. 15:00 Tragiczna akcja Znicz na Opolszczyźnie i problem przydrożnych krzyży W programie podsumujemy tragiczny weekend Wszystkich Świętych na drogach regionu, zajmiemy się problemem przydrożnych krzyży upamiętniających ofiary wypadków ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »