Radio Opole » Wiadomości drogowe » Motoradio » Ogromne kary za brak rejestracji przewozu towaró ...
2017-04-27, 09:35 Autor: Tomasz Cichoń

Ogromne kary za brak rejestracji przewozu towarów wrażliwych. To głównie paliwa i tytoń

Cysterna © (fot. Izba Celna w Opolu)
Cysterna © (fot. Izba Celna w Opolu)
18 kwietnia weszła w życie ustawa, która nakazuje każdemu kto kupuje, sprzedaje lub przewozi paliwo i inne towary wrażliwe (na przykład susz tytoniowy) dokonania dodatkowej rejestracji ładunku.
Jeszcze do końca kwietnia inspektorzy urzędu celno-skarbowego podczas kontroli kierowców i przedsiębiorców, którzy nie dopełnili obowiązku rejestracji instruują i wyjaśniają, ale sytuacja zmieni się po pierwszym maja, kiedy to za takie niedopatrzenie posypią się kary i to spore.

- Kierowca, który rozpocznie przewóz towaru, a nie ma tego numeru referencyjnego, a ten towar podlega zgłoszeniu do tego systemu, może zapłacić karę od 5 do 7 tysięcy złotych. Przewoźnik w przypadku braku zgłoszenia dostanie karę do 20 tysięcy złotych. Dla podmiotu wysyłającego to może być kara 46% wartości towaru albo nie mniej niż 20 tysięcy złotych - mówi Ryszard Szymański, zastępca naczelnika opolskiego urzędu celno-skarbowego.

Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów obejmuje także rolników, ale tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

- Na pewno nie są nią objęte osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Natomiast co do rolników i prowadzenia przez nich działalności gospodarczej jest problem z deklarowaniem tej dostawy. Nie każdy rolnik, który jest zarejestrowany w systemie CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) mówi, że prowadzi działalność, bo on mówi, że jest rolnikiem. No niestety, jeżeli jest zarejestrowany w systemie CEiDG, to jest prowadzącym działalność gospodarczą i na nim też pewne obowiązki ciążą - dodaje Szymański.

Celnicy proszą, by w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszać się do opolskiego urzędu celno-skarbowego.

Zobacz także

2017-10-17, godz. 07:19 Skargi na ubezpieczycieli i kolejna szansa Kubicy na powrót do F1. Motoradio 40 Nie maleje liczba skarg na firmy ubezpieczeniowe w sprawie OC na samochody. W tym roku będzie ich około czterech tysięcy, podobnie jak w ubiegłym. Podpisano u ... » więcej 2017-10-03, godz. 09:19 Coraz więcej nowych samochodów na Opolszczyźnie. Motoradio 39 A w programie o tym, że rośnie liczba nowych aut rejestrowanych na Opolszczyźnie. Tylko w drugim kwartale tego roku na naszych drogach pojawiło się 1900 nowyc ... » więcej 2017-09-22, godz. 08:20 Jesień na opolskich drogach. Uważamy na pieszych i rowerzystów! Ruszyła kampania społeczna na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja ma zwiększyć ich świadomość i zmniejszyć liczbę wypadków i ofiar na drog ... » więcej 2017-06-30, godz. 09:30 Wakacje na drogach i w samochodzie. Motoradio także w lipcu i sierpniu Rozpoczęły się wakacje, a wiele rodzin wyrusza na wypoczynek. Policjanci przypominają, że na głównych szlakach komunikacyjnych w kraju można się spodziewać wi ... » więcej 2017-06-20, godz. 08:18 Ostrowicz, Gabryś i Hebzda czyli 48. Rajd Festiwalowy na mecie 48 Rajd Festiwalowy przeszedł do historii - po raz drugi z rzędu zwycięzcą okazał się Oktawian Ostrowicz, natomiast w klasie "gość" wygrał Zbigniew Gabryś prz ... » więcej 2017-06-09, godz. 09:44 Obwodnica Nysy częściowo otwarta. Rusza 48. Rajd Festiwalowy Cztery miesiące przed planowanym terminem, GDDKiA otworzyła w poniedziałek 7,5 km odcinek nyskiej obwodnicy od Górki Hanuszowskiej do Goświnowic. Umożliwiło t ... » więcej 2017-05-31, godz. 11:40 Dwóch przewoźników z Opolszczyzny na celowniku UOKIK 170 tysięcy złotych kary zapłacą dwie firmy z województwa opolskiego, zajmujące się holowaniem i parkowaniem pojazdów. Decyzję w tej sprawie wydał Urząd Ochro ... » więcej 2017-05-25, godz. 08:55 Remonty, Rajd Trytona i przetargi dla wojska - to między innymi w najnowszym Motoradiu Pogoda sprzyja remontom i wykorzystują to drogowcy. Prace prowadzone są w kilku miejscach. W Opolu powstaje rondo na Chabrów i Luboszyckiej, w remoncie jest a ... » więcej 2017-05-12, godz. 15:52 Autogaz w hybrydach i płatność kartą w radiowozach Od wielu lat, w zasadzie od czasu kiedy autogaz pojawił się na polskim rynku, słyszymy, że już niedługo nie będzie tak tani, już niedługo ceny wzrosną, już ni ... » więcej 2017-04-10, godz. 10:32 Kilka miesięcy kłopotów na A4. Ruszył remont między węzłem Opole Południe a Krapkowice Rozpoczął się remont 14 kilometrowego odcinka autostrady A4 między węzłami Opole Południe i Krapkowice. Remont obejmie także węzeł Krapkowice. Prace są podzie ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »