Radio Opole » Wiadomości drogowe » Motoradio » Ogromne kary za brak rejestracji przewozu towaró ...
2017-04-27, 09:35 Autor: Tomasz Cichoń

Ogromne kary za brak rejestracji przewozu towarów wrażliwych. To głównie paliwa i tytoń

Cysterna © (fot. Izba Celna w Opolu)
Cysterna © (fot. Izba Celna w Opolu)
18 kwietnia weszła w życie ustawa, która nakazuje każdemu kto kupuje, sprzedaje lub przewozi paliwo i inne towary wrażliwe (na przykład susz tytoniowy) dokonania dodatkowej rejestracji ładunku.
Jeszcze do końca kwietnia inspektorzy urzędu celno-skarbowego podczas kontroli kierowców i przedsiębiorców, którzy nie dopełnili obowiązku rejestracji instruują i wyjaśniają, ale sytuacja zmieni się po pierwszym maja, kiedy to za takie niedopatrzenie posypią się kary i to spore.

- Kierowca, który rozpocznie przewóz towaru, a nie ma tego numeru referencyjnego, a ten towar podlega zgłoszeniu do tego systemu, może zapłacić karę od 5 do 7 tysięcy złotych. Przewoźnik w przypadku braku zgłoszenia dostanie karę do 20 tysięcy złotych. Dla podmiotu wysyłającego to może być kara 46% wartości towaru albo nie mniej niż 20 tysięcy złotych - mówi Ryszard Szymański, zastępca naczelnika opolskiego urzędu celno-skarbowego.

Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów obejmuje także rolników, ale tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

- Na pewno nie są nią objęte osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Natomiast co do rolników i prowadzenia przez nich działalności gospodarczej jest problem z deklarowaniem tej dostawy. Nie każdy rolnik, który jest zarejestrowany w systemie CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) mówi, że prowadzi działalność, bo on mówi, że jest rolnikiem. No niestety, jeżeli jest zarejestrowany w systemie CEiDG, to jest prowadzącym działalność gospodarczą i na nim też pewne obowiązki ciążą - dodaje Szymański.

Celnicy proszą, by w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszać się do opolskiego urzędu celno-skarbowego.

Zobacz także

2017-05-25, godz. 08:55 Remonty, Rajd Trytona i przetargi dla wojska - to między innymi w najnowszym Motoradiu Pogoda sprzyja remontom i wykorzystują to drogowcy. Prace prowadzone są w kilku miejscach. W Opolu powstaje rondo na Chabrów i Luboszyckiej, w remoncie jest a ... » więcej 2017-05-12, godz. 15:52 Autogaz w hybrydach i płatność kartą w radiowozach Od wielu lat, w zasadzie od czasu kiedy autogaz pojawił się na polskim rynku, słyszymy, że już niedługo nie będzie tak tani, już niedługo ceny wzrosną, już ni ... » więcej 2017-04-10, godz. 10:32 Kilka miesięcy kłopotów na A4. Ruszył remont między węzłem Opole Południe a Krapkowice Rozpoczął się remont 14 kilometrowego odcinka autostrady A4 między węzłami Opole Południe i Krapkowice. Remont obejmie także węzeł Krapkowice. Prace są podzie ... » więcej 2017-03-28, godz. 09:37 Ruszył sezon motocyklowy. Motoradio odc. 13 W programie rozmawiamy z opolskimi motocyklistami, którzy na dobre rozpoczęli sezon. Mówimy też o pierwszym, polskim samochodzie elektrycznym oraz 60. rocznic ... » więcej 2017-03-11, godz. 15:00 Motoradio prezentuje wóz transmisyjny Radia Opole W dzisiejszym programie prezentujemy możliwości wozu transmisyjnego Radia Opole. To prawdziwe studio realizatorskie na kółkach. » więcej 2017-03-06, godz. 08:23 Horrendalnie drogie OC i kolejne utrudnienia remontowe w Opolu Każdy, kto w ostatnim czasie musiał zapłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC na pewno nie miał najlepszej miny. Stawki mocno poszły w górę i wiele osób zastanawi ... » więcej 2017-02-24, godz. 10:13 Przygotowujemy auto do wyjazdu w góry i zapraszamy na Nocny Oes Polska Nowa Wieś. Ferie na półmetku, końca zimy na razie nie widać a sezon wyjazdów na narty w pełni. Przed takim wypadem w góry warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe - w ... » więcej 2017-02-14, godz. 13:48 Rozpoczęły się ferie. Policja apeluje o ostrożność na drogach Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność. Zimowa, zmienna pogoda jest dla wielu z nich zaskoczeniem i dochodzi do groźnych wypadków. W ostatnim cz ... » więcej 2017-02-06, godz. 12:45 Jak to działa? Motoradio w hamowni Prócz wizyty w hamowni mówimy o tym, że zeszły rok był najlepszy dla polskiej branży motoryzacyjnej od 16 lat. Z raportu firmy doradczej KPMG oraz Polskiego Z ... » więcej 2017-02-03, godz. 12:59 Rok 2016 był rekordowy pod względem importu samochodów używanych W całym kraju do grudnia sprowadzono prawie 890 tysięcy aut osobowych, to najwięcej od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Szacunkowe dane z całego roku mówi ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »