Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Świat nieodległej przyszłości:…
2019-05-30, 16:08 Autor: Marek Świercz, Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA Świat nieodległej przyszłości: eksperci, roboty i masy bezrobotnych?

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
Czy pracę odbiorą nam roboty? To realny scenariusz, ale nie oznacza to, że umrzemy z głodu, bo zautomatyzowany świat będzie się wiązał z postaniem zupełnie nowego społeczeństwa. Do takiego wniosku doszli uczestnicy kolejnej debaty "Wspólna sprawa". Tym razem, niestety, zabrakło przedstawicieli związków zawodowych.
O wizji świata niczym z powieści science-fiction mówią już oficjalne rządowe raporty, naukowcy - chociażby socjolog Grzegorz Lindenberg - wieszczą, że za 30 lat w Europie zabraknie pracy nie tylko dla niewykwalifikowanych imigrantów, ale także dla rodowitych Europejczyków, co może prowadzić do poważnych konfliktów społecznych.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, uspokajał, że rozwój technologii z zasady nie powinien zagrażać ludziom, więc czarne scenariusze raczej się nie ziszczą. Przyznał jednak, że społeczne zmiany są nieuniknione, choć wizja niepracujących mas utrzymywanych przez państwo (z opodatkowania robotów) przypomina mu jako żywo wizje społeczeństwa socjalistycznego, gdzie każdy "otrzymuje według potrzeb". Stwierdził jednak, że prawdopodobnie ludzie będą w przyszłości po prostu wykonywali inną pracę niż teraz.

O zagrożeniach mówił Lesław Adamczyk z BCC. Stwierdził, że już dziś mamy problem z ogarnięciem informatyzacji. Przykładem działania militarne, w których już teraz trudno stwierdzić, czy o eliminacji żywego celu decyduje człowiek czy dron. Wspominał też swoją wizytę w niemieckiej fabryce samochodów, gdzie dwóch automatyków pilnowało hali z 5 tysiącami robotów. Ale, paradoksalnie, liczba pracowników fabryki, w sumie 38 tysięcy osób, nie spadła. Zdaniem Adamczyka, największe zmiany będą dotyczyć struktury społecznej - możemy dożyć czasów, gdy większość ludzi nie będzie pracować, będzie za to otrzymywać dochód gwarantowany i zajmować się sprawami prywatnymi.

Czarne scenariusz kreślił Piotr Pancześnik z Kongregacji. Stwierdził, że nie wyobraża sobie świata zamieszkanego przez 7 miliardów hedonistów. Ostrzegał także przed odhumanizowaniem, które towarzyszy robotyzacji. Jeśli, a już się to dzieje, wkroczy do medycyny, bankowości czy wymiaru sprawiedliwości, to konsekwencje mogą być bardzo groźne. Przestrzegał także przed robotami drugiej generacji, czyli takimi, które będą same tworzyły roboty, praktycznie bez kontroli człowieka. Podkreślał, że roboty mają nam służyć a nie nas zastąpić.

Największym optymistą był Grzegorz Kuliś z BCC (jego firma ma dwa roboty: jeden wita gości na recepcji, drugi serwuje drinki). Z jednej strony stwierdził, że prace nad coraz bardziej autonomicznymi robotami trwają i ich tempo jest bardzo duże, z drugiej uspokajał, że roboty mogą nie tyle zabrać ludziom pracę, co uwolnić ich od tej najbardziej uciążliwej. Czyli, mając świadomość zagrożeń, trzeba także widzieć szanse. Przykładowo: automatyczne pojazdy są bezpieczniejsze od tych prowadzonych przez żywych kierowców.

Goście programu zgodzili się, że już mamy bardzo groźne przykłady zastosowania nowych technologii, choćby chiński system "scoringu", czyli oceny wiarygodności (czytaj: prawomyślności) obywateli, od którego zależy ich dostęp do takich czy innych usług. Jak zauważył Pancześnik, można sobie wyobrazić świat, w którym każdy będzie otrzymywał punkty za posłuszeństwo i od tego będzie zależała jego przysłowiowa "micha".
Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (30.05.2019) - 1 cz. rozmowy
Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (30.05.2019) - 2 cz. rozmowy

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »