Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja ...
2018-11-06, 15:36 Autor: Marek Świercz

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do różnych miejscowości, nie koncentrować się na obchodach w stolicy województwa, choć one oczywiście będą. Zachęcamy też do inicjatyw oddolnych, na przykład do włączenia się do akcji śpiewania hymnu 11 listopada w samo południe - mówił w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
Obchody startują już w środę 7 listopada od spotkania w Państwowej Szkole Muzycznej, podczas którego ponad 60 osób - kombatantów, społeczników, duchownych - otrzyma medale przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego. W programie jest też koncert grupy Semper Fidelis z Grodkowa i przedstawienie teatru Nie Teraz z Tarnowa (wystąpi potem dla młodzieży szkolnej we wszystkich powiatach Opolszczyzny).

W piątek 9 listopada wojewoda Adrian Czubak waz z osobami towarzyszącymi rusza w teren, by złożyć kwiaty pod upamiętnieniami związanymi z walką o polskość w takich miejscowościach jak Gorzów Ślaski, Olesno Praszka czy Góra św. Anny. Jak mówi nasz gość, ma to także przypomnieć o ich istnieniu lokalnym społecznościom, bo nie wszędzie ta patriotyczna pamięć jest na co dzień kultywowana. W sobotę 10 listopada wielki wojskowy piknik na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Bogaty program: patriotyczny przemarsz, występy, pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wielki finał obchodów 11 listopada w Opolu. O 11:00 przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięcie tablicy z dekalogiem Polaka, potem uroczysta msza w opolskiej katedrze, uroczystości na Placu Wolności i zakończenie obchodów w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. A wieczorem kilka równoległych koncertów, by każdy mógł sobie wybrać ten rodzaj muzyki, który mu odpowiada - od patriotycznych pieśni po nieśmiertelne polskie przeboje.

- Czasem narzekaliśmy, że to święto przypada na jesień, gdy jest szaro i ponuro. W tym roku tak nie jest, zapowiada się naprawdę piękna pogoda. Zapraszamy wszystkich, by świętowali, bo naprawdę jest co - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-05, godz. 14:33 Prof. Tadeusz Burzyński o wyzwaniach stojących przed rodzimą branżą turystyczną - Właściciele hoteli i restauracji będą potrzebowali już nie zwykłego kelnera, ale doradcy smaku, który będzie potrafił ocenić, jakie wino podać do jakiej pot ... » więcej 2018-12-05, godz. 13:32 Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochrony zdrowia psychicznego - Szykowana reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego jest wręcz rewolucyjna, co nas w gruncie rzeczy trochę niepokoi, bo lepsze byłyby zmiany ewolucyjne, ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Mariola Sibilska o tym, że powinniśmy przygotować się do starości - Nie jesteśmy przygotowani na nadejście starości i na to, co się z nią wiąże. Powinniśmy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej - mówiła w Loży Radiowej Mariol ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej 2018-11-30, godz. 14:22 Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą si ... W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel k ... » więcej 2018-11-30, godz. 13:53 Dr Marcin Pietrzak o cynizmie, we współczesnym świecie polityki, ale nie tylko Często z ust polityków słyszymy pod adresem adwersarzy oskarżenia o wykazywanie się cynizmem w działaniu. Postawa ta, wywodząca się ze starożytnej filozofii, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »