Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności…
2018-06-20, 13:56 Autor: Marek Świercz/Ewa Skrabacz

Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności polskiej i niemieckiej pamięci historycznej

Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności polskiej i niemieckiej pamięci historycznej
- Ta publikacja to pokłosie konferencji zorganizowanej w 2015 roku przez opolski oddział IPN i nasze CMJW. Konferencja pokazała, jak mało wciąż wiemy o powojennej historii Śląska. Zawiera artykuły 17 naukowców z trzech ośrodków naukowych: Opola, Katowic i Wrocławia – tak w Loży Radiowej o książce „Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały” opowiadał dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, jeden z redaktorów tej interesującej publikacji wydanej przez IPN we Wrocławiu.
Nasz gość opowiadał o tym, że naukowcy zajęli się bardzo różnymi aspektami tej trudnej historii. Marek Maciejewski pisał o organizacjach nazistowskich na Górnym Śląsku. Jak się okazuje, poparcie dla narodowych socjalistów było tu niemal tak duże jak w Bawarii, co można wiązać z resentymentami po plebiscycie, powstaniach i podziale Górnego Śląska. Ale, paradoksalnie, w wyborach NSDAP miało to wyniki gorsze niż w całych Niemczech.

Mikołaj Iwanom pisał w oparciu o źródła radzieckie o zafałszowaniu obrazu wkroczenia Sowietów na Śląsk, o zawyżaniu ofiar Armii Czerwonej i przerzucaniu odpowiedzialności za jej wyczyny (jak spalenie Strzelec Opolskich) na Niemców. Z kolei Marek Białokur analizował propagandę, która miała zachęcać czerwonoarmistów do wzięcia odwetu na Niemcach zaraz po wkroczeniu w granice Rzeszy. Mieli zyskać poczucie, że wszystko im wolno. Małgorzata Ruchniewicz badała, jak wyglądała końcówka wojny w rejonie Kłodzka, sam Stanek napisał o ewakuacji jeńców wojennych ze stalagu Lamsdorf – w jej trakcie zginęło około 9 z 57 tysięcy jeńców wycieńczonych pracami przymusowymi.

Nasz gość mówił też o charakterystycznej nieprzystawalności pamięci polskiej i niemieckiej o tamtych czasach. Na Ziemię Kłodzką wojna wtargnęła dopiero w 1945 roku, tamtejsi Niemcy pamiętają tylko zbrodnie sowieckie, ale wyparli z pamięci wcześniejsze zbrodnie III Rzeszy dokonane nie tylko gdzieś daleko, ale także całkiem blisko – na Żydach, więźniach obozów zagłady (w ostatnich dniach, gdy klęska była już pewna, sąd w Katowicach wydał w trybie doraźnym 3 100 wyroków śmierci, ofiarami byli więźniowie Auchwitz), jeńcach wojennych czy robotnikach przymusowych.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »