Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i ni ...
2018-06-20, 13:56 Autor: Marek Świercz/Ewa Skrabacz

Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności polskiej i niemieckiej pamięci historycznej

Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności polskiej i niemieckiej pamięci historycznej
- Ta publikacja to pokłosie konferencji zorganizowanej w 2015 roku przez opolski oddział IPN i nasze CMJW. Konferencja pokazała, jak mało wciąż wiemy o powojennej historii Śląska. Zawiera artykuły 17 naukowców z trzech ośrodków naukowych: Opola, Katowic i Wrocławia – tak w Loży Radiowej o książce „Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały” opowiadał dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, jeden z redaktorów tej interesującej publikacji wydanej przez IPN we Wrocławiu.
Nasz gość opowiadał o tym, że naukowcy zajęli się bardzo różnymi aspektami tej trudnej historii. Marek Maciejewski pisał o organizacjach nazistowskich na Górnym Śląsku. Jak się okazuje, poparcie dla narodowych socjalistów było tu niemal tak duże jak w Bawarii, co można wiązać z resentymentami po plebiscycie, powstaniach i podziale Górnego Śląska. Ale, paradoksalnie, w wyborach NSDAP miało to wyniki gorsze niż w całych Niemczech.

Mikołaj Iwanom pisał w oparciu o źródła radzieckie o zafałszowaniu obrazu wkroczenia Sowietów na Śląsk, o zawyżaniu ofiar Armii Czerwonej i przerzucaniu odpowiedzialności za jej wyczyny (jak spalenie Strzelec Opolskich) na Niemców. Z kolei Marek Białokur analizował propagandę, która miała zachęcać czerwonoarmistów do wzięcia odwetu na Niemcach zaraz po wkroczeniu w granice Rzeszy. Mieli zyskać poczucie, że wszystko im wolno. Małgorzata Ruchniewicz badała, jak wyglądała końcówka wojny w rejonie Kłodzka, sam Stanek napisał o ewakuacji jeńców wojennych ze stalagu Lamsdorf – w jej trakcie zginęło około 9 z 57 tysięcy jeńców wycieńczonych pracami przymusowymi.

Nasz gość mówił też o charakterystycznej nieprzystawalności pamięci polskiej i niemieckiej o tamtych czasach. Na Ziemię Kłodzką wojna wtargnęła dopiero w 1945 roku, tamtejsi Niemcy pamiętają tylko zbrodnie sowieckie, ale wyparli z pamięci wcześniejsze zbrodnie III Rzeszy dokonane nie tylko gdzieś daleko, ale także całkiem blisko – na Żydach, więźniach obozów zagłady (w ostatnich dniach, gdy klęska była już pewna, sąd w Katowicach wydał w trybie doraźnym 3 100 wyroków śmierci, ofiarami byli więźniowie Auchwitz), jeńcach wojennych czy robotnikach przymusowych.

Zobacz także

2019-07-22, godz. 15:08 Kamil Bortniczuk o karaniu pospolitych bandytów, ideologii LGBT i fałszywym konserwatyzmie ludowców - Nie zgadzam się z tezą, że wydarzenia w Białymstoku oznaczają odrodzenie się faszyzmu. W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy nie przestrzegają obowiązuj ... » więcej 2019-07-22, godz. 14:37 Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy - W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własn ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:32 Ks. Marek Dziony o pierwszych miesiącach funkcjonowania Rady Młodzieżowej przy TSKN-ie, o jej strukturze i działalności - Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej jest organem niezależnym od TSKN-u, natomiast przewodniczący TSKN Rafał Bartek chciał mieć taką radę młodzieżową, ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:15 Katarzyna Kownacka i Piotr Regeńczuk o mniej i bardziej egzotycznych oczekiwaniach inwestorów - Nie jest niczym dziwnym, że duży inwestor oczekuje wsparcia także w postaci finansowych grantów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi naprawdę duża inwestycja, któr ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:47 WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"? Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gos ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:26 Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na ... - Ursula von der Leyen silnie podkreślała takie dwa obszary, które zresztą są też definiowane jako największe wyzwania Unii Europejskiej: to jest kwestia klim ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:07 Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami, miejsko-wiejskiej suszy i azbeście - Oczywiście w ramach walki z komarami nadal stosujemy różne środki chemiczne, ale już od jakiegoś czasu stawiamy przede wszystkim na metody biologiczne. Najw ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:05 Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia - My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w ... » więcej 2019-07-17, godz. 07:33 Bożena Kalecińska o tym, co rząd robi dla coraz liczniejszej populacji cudzoziemców - Nie jest zaskakujące to, że cudzoziemcy na Opolszczyźnie budzą coraz większe zainteresowanie, cieszy, że marszałek chce dołożyć swoją cegiełkę do ich integr ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:57 Adrian Czubak o programie "Razem bezpieczniej", wydaniu pozwolenia na budowę obwodnicy Niemodlina i tzw. funduszu auto ... - Na rok 2019 minister przekazał pulę 6 mln złotych dla całego kraju i są 104 projekty z całej Polski, w tym 5 z województwa opolskiego. I na ten rok pozyskan ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »