Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu…
2017-10-10, 13:10 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu Śląskiego, otwarciu na opolan i wyróżnionych przez IPN Krzyżami Wolności i Solidarności

Bartosz Kuświk o swojej pracy w Instytucie Śląskim
Dr Bartosz Kuświk od 1 października objął stanowisko dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, jednocześnie wciąż jest naczelnikiem delegatury IPN w Opolu. Przed nim ważne zadanie - wprowadzenie Instytutu Śląskiego na nowe tory. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jednostka przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury.
- Instytut Śląski - Państwowy Instytut Naukowy to prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie, jego tradycja sięga wszak 1933 roku. Jednak ta jednostka badawcza musi przejść metamorfozę. Trwają intensywne prace by resort kultury przejął instytut. I powiedzmy sobie szczerze to jest ratunek dla instytutu - mówi dr Bartosz Kuświk.

Aktualnie Instytut Śląski jest pod kuratelą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednak jak mówi nasz gość ten resort dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i budżet ten będzie z roku na rok niższy, co będzie wiązało się tak na prawdę z "umieraniem instytutów humanistycznych". Dlatego potrzebna jest zmiana, przejście pod ministerstwo kultury.

- Na pewno ważnym elementem, najważniejszym w przyszłości, będzie nadal praca naukowa w Instytucie Śląskim. Badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska, ale też będziemy rozszerzać się w kierunku kultury. Będziemy się starali wychodzić na zewnątrz i z czasem będzie nas coraz bardziej widać i w mieście i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od 2017 roku Instytut Śląski jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, i to również - według nowego dyrektora - jedna ze ścieżek rozwoju placówki.

Dr Bartosz Kuświk jako naczelnik opolskiej delegatury IPN mówi także o wręczanych dziś w Opolu Krzyżach Wolności i Solidarności opozycji z lat 80.

- To jedno z młodszych odznaczeń w naszym kraju. Ci ludzie byli postrzegani po macoszemu. Po 1989 roku byli w sile wieku, i uznano, że zwycięzcy sobie poradzą a oni sobie nie poradzili, przynajmniej część z nich. Państwo Polskie jest zobowiązane do szacunku. Dziś po raz pierwszy chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy nie wahali się poświęcić swojej wolności osobistej - mówi Kuświk.

Krzyże Wolności i Solidarności odbiera w Opolu 14 osób.

Zapytany o podziały w środowisku pierwszej Solidarności dr Kuświk odpowiada:
- To taki dzień w którym nieporozumienia mogą być odłożone na bok.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »