Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu…
2017-10-10, 13:10 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu Śląskiego, otwarciu na opolan i wyróżnionych przez IPN Krzyżami Wolności i Solidarności

Bartosz Kuświk o swojej pracy w Instytucie Śląskim
Dr Bartosz Kuświk od 1 października objął stanowisko dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, jednocześnie wciąż jest naczelnikiem delegatury IPN w Opolu. Przed nim ważne zadanie - wprowadzenie Instytutu Śląskiego na nowe tory. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jednostka przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury.
- Instytut Śląski - Państwowy Instytut Naukowy to prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie, jego tradycja sięga wszak 1933 roku. Jednak ta jednostka badawcza musi przejść metamorfozę. Trwają intensywne prace by resort kultury przejął instytut. I powiedzmy sobie szczerze to jest ratunek dla instytutu - mówi dr Bartosz Kuświk.

Aktualnie Instytut Śląski jest pod kuratelą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednak jak mówi nasz gość ten resort dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i budżet ten będzie z roku na rok niższy, co będzie wiązało się tak na prawdę z "umieraniem instytutów humanistycznych". Dlatego potrzebna jest zmiana, przejście pod ministerstwo kultury.

- Na pewno ważnym elementem, najważniejszym w przyszłości, będzie nadal praca naukowa w Instytucie Śląskim. Badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska, ale też będziemy rozszerzać się w kierunku kultury. Będziemy się starali wychodzić na zewnątrz i z czasem będzie nas coraz bardziej widać i w mieście i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od 2017 roku Instytut Śląski jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, i to również - według nowego dyrektora - jedna ze ścieżek rozwoju placówki.

Dr Bartosz Kuświk jako naczelnik opolskiej delegatury IPN mówi także o wręczanych dziś w Opolu Krzyżach Wolności i Solidarności opozycji z lat 80.

- To jedno z młodszych odznaczeń w naszym kraju. Ci ludzie byli postrzegani po macoszemu. Po 1989 roku byli w sile wieku, i uznano, że zwycięzcy sobie poradzą a oni sobie nie poradzili, przynajmniej część z nich. Państwo Polskie jest zobowiązane do szacunku. Dziś po raz pierwszy chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy nie wahali się poświęcić swojej wolności osobistej - mówi Kuświk.

Krzyże Wolności i Solidarności odbiera w Opolu 14 osób.

Zapytany o podziały w środowisku pierwszej Solidarności dr Kuświk odpowiada:
- To taki dzień w którym nieporozumienia mogą być odłożone na bok.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »