Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Badora o krajobrazowych konsekwencjach…
2017-07-04, 20:45 Autor: Ewa Skrabacz

Krzysztof Badora o krajobrazowych konsekwencjach elektrowni wiatrowych i o warunkach wietrznych na Opolszczyźnie

Dr Krzysztof Badora o tym dlaczego powstaje coraz mniej elektrowni wiatrowych
- Konflikty wokół budowy elektrowni wiatrowych biorą się z tego, że te inwestycje są bardzo spektakularne: wysokie na ok. 200 metrów konstrukcje, kilka do kilkunastu egzemplarzy, w otwartym krajobrazie rolniczym. Bardzo wpływają na kształt i odbiór krajobrazu przez społeczność lokalną. Wiele z argumentów przeciw elektrowniom wiatrowym to jednak mity, nie potwierdzają ich badania naukowe – tłumaczył dr Krzysztof Badora, autor wytycznych dotyczących oceny wpływu elektrowni wiatrowych na krajobraz, przygotowanych dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
- W Polsce do niedawna obowiązywał bardzo miękki model lokalizacji elektrowni wiatrowych, tzn. normowano tylko hałas i składowe pole elektryczne i magnetyczne. Szereg oddziaływań typu infradźwięki, efekt rzucania cienia, kwestie krajobrazowe nie były normowane. Stąd konflikty – dodał nasz gość.

Sytuację zmieniło wprowadzenie w zeszłym roku tzw. ustawy odległościowej, która uzależnia możliwość lokalizacji elektrowni wiatrowych od ich wysokości.

- Przykładowo: jeśli elektrownia ma wysokość 200 m, to musi stać 2 km od najbliższych zabudowań. Te przepisy silnie wyhamowały ruch inwestycyjny. W wielu przypadkach nie ma możliwości znalezienia takich przestrzeni. Rachunek ekonomiczny pokazuje, że opłaca się stawiać elektrownie, gdy jest ich kilkanaście, natomiast mając przestrzeń na jedną elektrownię inwestor wycofuje się, gdyż jest to działanie nieopłacalne. Taka jest m.in. sytuacja w wielu miejscach na Opolszczyźnie – tłumaczył dr Badora.

A czy nasz region ma dobre warunki, by czerpać energię z wiatru?

- Na Płaskowyżu Głubczyckim, na przedpolu gór Opawskich na wysokości powyżej 150-200 m warunki są bardzo dobre. Natomiast ogólnie Opolszczyzna nie jest wskazywana jako obszar o bardzo dobrych warunkach wietrznych – wyjaśniał ekspert.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »