Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mł. bryg. Dariusz Gieroń o działaniach podejmowanych…
2020-04-17, 09:32 Autor: Joanna Matlak

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o działaniach podejmowanych przez straż w związku z koronawirusem

Mł. bryg. Dariusz Gieroń [fot. Marcin Skomudek]
Mł. bryg. Dariusz Gieroń [fot. Marcin Skomudek]
- Niestety, tak jak na przeważającej powierzchni kraju, mamy 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach i to mocno niepokoi. Na tę chwilę mieliśmy około 500 pożarów nieużytków i łąk, to co prawda o 100 niż w roku ubiegłym, ale nie mamy złudzeń, że jeśli takie warunki się utrzymają, to sytuacja będzie się pogarszać - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” mł. bryg. Dariusz Gieroń, oficer prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Jak informują strażacy, w 2020 roku interweniowano już w 473 pożarach nieużytkowych powierzchni rolnych, łąk i suchych traw oraz 22 pożarach lasów. W samym tylko kwietniu (do 16.04 do godziny 14) jednostki ochrony przeciwpożarowej prowadziły działania przy 202 pożarach suchych traw. W tym samym okresie kwietnia 2019 roku było 189 pożarów tego typu.

- Widzimy, że wilgotność ściółki jest bardzo niska na terenie całego województwa. Ale nie jesteśmy wyjątkiem - mówił nasz gość.

W sytuacjach pożarowych w lasach sprawdza się system dostrzegalni, czyli kilkudziesięciu metrowych wież należący do Lasów Państwowych.

– Dostrzegalnie są bardzo istotne dla wskazania konkretnego punktu oraz wczesnego wykrycia takiego zdarzenia. Dostrzegalnie pozwalają na to, żeby od leśników otrzymać bardzo precyzyjną informację w który oddział leśny się kierować. W lesie nie ma punktów adresowych, ulicy czy numeru, więc posługujemy się numerami oddziałów leśnych czy numerami pożarowych dróg dojazdowych – powiedział mł. bryg. Dariusz Gieroń.

Opolscy strażacy mocno angażują się również w walkę z koronawirusem, stawiają przyszpitalne izby przyjęć. W województwie jest ich w tej chwili 16. Ponadto dowożą żywność dla osób w kwarantannie i dystrybuują środki ochrony osobistej i środki dezynfekujące.

Zobacz także

2020-05-10, godz. 08:26 Anna Bieniasiewicz o przyczynach, leczeniu i profilaktyce udaru mózgu Anna Bieniasiewicz, lekarz neurolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Św. Jadwigi w Opolu - Zawał mózgu jest tym rodzajem udaru, który polega… » więcej 2020-05-09, godz. 08:25 Dr Błażej Choroś o historii powstania Unii Europejskiej, jej celach, znaczeniu politycznym i gospodarczym Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego - Unia Europejska to projekt , który narodził się tuż po II wojnie światowej, ale też w w dużej… » więcej 2020-05-08, godz. 08:48 Marcin Ociepa o nowelizacji ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych Marcin Ociepa, wiceprezes i poseł Porozumienia, wiceminister Obrony Narodowej - Ważność każdych wyborów stwierdza Sąd Najwyższy, w obliczu ich nie odbycia… » więcej 2020-05-07, godz. 10:00 Janusz Kowalski o wyborach korespondencyjnych i debacie prezydenckiej - Solidarna Polska od samego początku była zwolennikiem przestrzegania Konstytucji, czyli żeby do 23 maja odbyły się wybory. Niestety, ze względu na obstrukcję… » więcej 2020-05-06, godz. 09:02 Dorota Piechowicz-Witoń o kondycji trzeciego sektora w czasie pandemii - To jest rzeczywiście specyficzny czas dla organizacji pozarządowych, bo mówimy np. o zawieszeniu działalności cyklicznych bądź zmiany formy prowadzenia… » więcej 2020-05-05, godz. 10:13 Irena Koszyk o stanie przygotowań do otwarcia przedszkoli - Patrzymy na ile placówki są przygotowane i zabezpieczone, staramy się o maksymalne zachowanie bezpieczeństwa. Dyrektorki w tej chwili organizują i dbają… » więcej 2020-05-04, godz. 08:37 Marcin Jarzyński o wykorzystaniu Odrzańskiej Drogi Wodnej - Korzyści to rozwój transportu z wykorzystaniem Odrzańskiej Drogi Wodnej i poprawa warunków eksploatacji jazów – mówił w porannej rozmowie Marcin Jarzyński… » więcej 2020-05-03, godz. 08:35 Dr Stanisław Niewiński o historii powstania Konstytucji 3 Maja, jej znaczeniu dla Polski i Polaków - Jest to przede wszystkim, a może głównie symbol prób naprawy, modernizacji I Rzeczpospolitej u jej schyłku. Ostatecznie nieudany, ale stanowił bardzo istotny… » więcej 2020-05-02, godz. 08:35 Katarzyna Czochara o obchodach Święta Flagi w ubiegłych latach i jego perspektywach - Osób, które w Moszczance zaczęły organizować obchody, które z czasem stały się uroczystościami wojewódzkimi, było bardzo wiele, ja byłam tylko jednym… » więcej 2020-05-01, godz. 08:35 Sebastian Koćwin o genezie święta robotników i jego dzisiejszym obliczu - Oddajemy w tym dniu hołd przede wszystkim robotnikom poległym 130 lat temu w Chicago. » więcej
3334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »