Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych…
2020-02-28, 09:07 Autor: Maciej Wajler

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem
- Zapytaliśmy prezydenta czy już podjął decyzję, a on odpowiedział, że nie spotkałby się z nami, gdyby już wiedział co z tym zrobić - mówił w porannej rozmowie Piotr Moc, prezes Radia Opole, zapytany o wczorajsze spotkanie szefów regionalnych mediów, zarówno Polskiego Radia jak i TVP, z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomnijmy, na biurku prezydenta leży nowelizacja ustawy przyznająca mediom publicznym rekompensatę w wysokości prawie 2 mld złotych. Na podjęcie decyzji prezydent ma czas do 6 marca.
Dodajmy, że wcześniej prezydent spotkał się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a na dziś ma jeszcze zaplanowane spotkanie z Prezesem Polskiego Radia Agnieszką Kamińska i prezesem TVP Jackiem Kurskim. Konsultacje odbywają się w sprawie przyznania rekompensaty dla mediów w wysokości prawie 2 mld złotych za osoby ustawowo zwolnione z opłat abonamentowych. Przypomnijmy, że rekompensatę przyznali posłowie, senatorowie byli innego zdania, potem sprawa wróciła do sejmu i sejm przyjął stronę mediów publicznych. Teraz ruch jest po stronie prezydenta, który postanowił przeprowadzić konsultacje. Opozycja apeluje do prezydenta aby zawetował ustawę i aby przeznaczyć 2 mld złotych na ochronę zdrowia.



- Nigdy nie było takich konsultacji w sprawach mediów. Prezydent znalazł czas i poświęcił nam godzinę na to, abyśmy opowiedzieli jakie mamy bolączki i potrzeby. Myślę, że to było pożyteczne, sprawa jest wysokiej wagi, ponieważ bez tych pieniędzy nie będziemy dobrze funkcjonowali – powiedział prezes Moc.



Gość poranka powiedział, że prezydent był bardzo zainteresowany tym co mówili prezesi i pytał w jakiej kondycji finansowej są poszczególne spółki. - I ja sam np. nie wiedziałem, że wiele ośrodków TVP w miastach wojewódzkich jest w budynkach, których właścicielami są inne firmy i mają bardzo wysokie czynsze. Żeby wypełniać misję, nadawać programy, nadawać słuchowiska czy reportaże, transmisje koncertów potrzebna jest infrastruktura. Budynek też może wymagać remontów jak w naszym przypadku. My jesteśmy pod kuratelą wojewódzkiego konserwatora zabytków, więc sami nie możemy nic zrobić, ale też i nic nie robimy, bo nie mamy na to pieniędzy – powiedział Moc.



- Te pieniądze nie są żywą gotówką, tylko są w papierach wartościowych. My musimy je spieniężyć, tak jak maklerzy gdzieś upłynnić. I chcemy je przeznaczyć na pewne rzeczy które leżą odłogiem. W naszym obiekcie jest kilka elementów, które wymaga remontu, a od lat nie ma na to pieniędzy. My otrzymujemy pieniądze tylko na nadawanie programu, tzn. na nadajniki analogowe FM, które są bardzo drogie, tańsze są cyfrowe w systemie DAB +, ale głównie pieniądze idą na produkcję programu na FM. W tym roku to najniższa kwota w historii – 9,5 mln złotych – podkreślał Moc.



- Doszliśmy do wspólnego wniosku z prezydentem i on też to dostrzegł, że rekompensata to jest temat na topie, ale on nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest stabilność finansowania, wprowadzenie do systemu takiego stabilnego rozwiązania, które regulowałoby opłaty abonamentowe albo je zniosło, żeby media były finansowane w sposób stały, chociażby z budżetu państwa. Od wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego wiem, że w Ministerstwie Kultury jest 5 projektów gotowych do procedowania w sejmie i senacie, które regulują i stabilizują rynek jeśli chodzi o radio i telewizję. Bo rekompensata jest pewną plombą i protezą - mówił Moc.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »