Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych…
2020-02-28, 09:07 Autor: Maciej Wajler

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem
- Zapytaliśmy prezydenta czy już podjął decyzję, a on odpowiedział, że nie spotkałby się z nami, gdyby już wiedział co z tym zrobić - mówił w porannej rozmowie Piotr Moc, prezes Radia Opole, zapytany o wczorajsze spotkanie szefów regionalnych mediów, zarówno Polskiego Radia jak i TVP, z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomnijmy, na biurku prezydenta leży nowelizacja ustawy przyznająca mediom publicznym rekompensatę w wysokości prawie 2 mld złotych. Na podjęcie decyzji prezydent ma czas do 6 marca.
Dodajmy, że wcześniej prezydent spotkał się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a na dziś ma jeszcze zaplanowane spotkanie z Prezesem Polskiego Radia Agnieszką Kamińska i prezesem TVP Jackiem Kurskim. Konsultacje odbywają się w sprawie przyznania rekompensaty dla mediów w wysokości prawie 2 mld złotych za osoby ustawowo zwolnione z opłat abonamentowych. Przypomnijmy, że rekompensatę przyznali posłowie, senatorowie byli innego zdania, potem sprawa wróciła do sejmu i sejm przyjął stronę mediów publicznych. Teraz ruch jest po stronie prezydenta, który postanowił przeprowadzić konsultacje. Opozycja apeluje do prezydenta aby zawetował ustawę i aby przeznaczyć 2 mld złotych na ochronę zdrowia.- Nigdy nie było takich konsultacji w sprawach mediów. Prezydent znalazł czas i poświęcił nam godzinę na to, abyśmy opowiedzieli jakie mamy bolączki i potrzeby. Myślę, że to było pożyteczne, sprawa jest wysokiej wagi, ponieważ bez tych pieniędzy nie będziemy dobrze funkcjonowali – powiedział prezes Moc.Gość poranka powiedział, że prezydent był bardzo zainteresowany tym co mówili prezesi i pytał w jakiej kondycji finansowej są poszczególne spółki. - I ja sam np. nie wiedziałem, że wiele ośrodków TVP w miastach wojewódzkich jest w budynkach, których właścicielami są inne firmy i mają bardzo wysokie czynsze. Żeby wypełniać misję, nadawać programy, nadawać słuchowiska czy reportaże, transmisje koncertów potrzebna jest infrastruktura. Budynek też może wymagać remontów jak w naszym przypadku. My jesteśmy pod kuratelą wojewódzkiego konserwatora zabytków, więc sami nie możemy nic zrobić, ale też i nic nie robimy, bo nie mamy na to pieniędzy – powiedział Moc.- Te pieniądze nie są żywą gotówką, tylko są w papierach wartościowych. My musimy je spieniężyć, tak jak maklerzy gdzieś upłynnić. I chcemy je przeznaczyć na pewne rzeczy które leżą odłogiem. W naszym obiekcie jest kilka elementów, które wymaga remontu, a od lat nie ma na to pieniędzy. My otrzymujemy pieniądze tylko na nadawanie programu, tzn. na nadajniki analogowe FM, które są bardzo drogie, tańsze są cyfrowe w systemie DAB +, ale głównie pieniądze idą na produkcję programu na FM. W tym roku to najniższa kwota w historii – 9,5 mln złotych – podkreślał Moc.- Doszliśmy do wspólnego wniosku z prezydentem i on też to dostrzegł, że rekompensata to jest temat na topie, ale on nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest stabilność finansowania, wprowadzenie do systemu takiego stabilnego rozwiązania, które regulowałoby opłaty abonamentowe albo je zniosło, żeby media były finansowane w sposób stały, chociażby z budżetu państwa. Od wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego wiem, że w Ministerstwie Kultury jest 5 projektów gotowych do procedowania w sejmie i senacie, które regulują i stabilizują rynek jeśli chodzi o radio i telewizję. Bo rekompensata jest pewną plombą i protezą - mówił Moc.

Zobacz także

2020-04-06, godz. 08:26 Marcin Ociepa w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Ostatecznie dowiemy się pewnie w połowie kwietnia. Kiedy minister zdrowia, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za te kwestie. To on zdecyduje czy sytuacja… » więcej 2020-04-05, godz. 08:24 Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza 5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy ludziom… » więcej 2020-04-04, godz. 08:24 Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej… » więcej 2020-04-03, godz. 09:27 Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był… » więcej 2020-04-01, godz. 09:21 Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono… » więcej 2020-03-31, godz. 09:51 Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki – O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś wydawnictwem… » więcej 2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można wykonywać… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a także o najbardziej… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »