Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych…
2020-02-28, 09:07 Autor: Maciej Wajler

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem
- Zapytaliśmy prezydenta czy już podjął decyzję, a on odpowiedział, że nie spotkałby się z nami, gdyby już wiedział co z tym zrobić - mówił w porannej rozmowie Piotr Moc, prezes Radia Opole, zapytany o wczorajsze spotkanie szefów regionalnych mediów, zarówno Polskiego Radia jak i TVP, z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomnijmy, na biurku prezydenta leży nowelizacja ustawy przyznająca mediom publicznym rekompensatę w wysokości prawie 2 mld złotych. Na podjęcie decyzji prezydent ma czas do 6 marca.
Dodajmy, że wcześniej prezydent spotkał się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a na dziś ma jeszcze zaplanowane spotkanie z Prezesem Polskiego Radia Agnieszką Kamińska i prezesem TVP Jackiem Kurskim. Konsultacje odbywają się w sprawie przyznania rekompensaty dla mediów w wysokości prawie 2 mld złotych za osoby ustawowo zwolnione z opłat abonamentowych. Przypomnijmy, że rekompensatę przyznali posłowie, senatorowie byli innego zdania, potem sprawa wróciła do sejmu i sejm przyjął stronę mediów publicznych. Teraz ruch jest po stronie prezydenta, który postanowił przeprowadzić konsultacje. Opozycja apeluje do prezydenta aby zawetował ustawę i aby przeznaczyć 2 mld złotych na ochronę zdrowia.



- Nigdy nie było takich konsultacji w sprawach mediów. Prezydent znalazł czas i poświęcił nam godzinę na to, abyśmy opowiedzieli jakie mamy bolączki i potrzeby. Myślę, że to było pożyteczne, sprawa jest wysokiej wagi, ponieważ bez tych pieniędzy nie będziemy dobrze funkcjonowali – powiedział prezes Moc.



Gość poranka powiedział, że prezydent był bardzo zainteresowany tym co mówili prezesi i pytał w jakiej kondycji finansowej są poszczególne spółki. - I ja sam np. nie wiedziałem, że wiele ośrodków TVP w miastach wojewódzkich jest w budynkach, których właścicielami są inne firmy i mają bardzo wysokie czynsze. Żeby wypełniać misję, nadawać programy, nadawać słuchowiska czy reportaże, transmisje koncertów potrzebna jest infrastruktura. Budynek też może wymagać remontów jak w naszym przypadku. My jesteśmy pod kuratelą wojewódzkiego konserwatora zabytków, więc sami nie możemy nic zrobić, ale też i nic nie robimy, bo nie mamy na to pieniędzy – powiedział Moc.



- Te pieniądze nie są żywą gotówką, tylko są w papierach wartościowych. My musimy je spieniężyć, tak jak maklerzy gdzieś upłynnić. I chcemy je przeznaczyć na pewne rzeczy które leżą odłogiem. W naszym obiekcie jest kilka elementów, które wymaga remontu, a od lat nie ma na to pieniędzy. My otrzymujemy pieniądze tylko na nadawanie programu, tzn. na nadajniki analogowe FM, które są bardzo drogie, tańsze są cyfrowe w systemie DAB +, ale głównie pieniądze idą na produkcję programu na FM. W tym roku to najniższa kwota w historii – 9,5 mln złotych – podkreślał Moc.



- Doszliśmy do wspólnego wniosku z prezydentem i on też to dostrzegł, że rekompensata to jest temat na topie, ale on nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest stabilność finansowania, wprowadzenie do systemu takiego stabilnego rozwiązania, które regulowałoby opłaty abonamentowe albo je zniosło, żeby media były finansowane w sposób stały, chociażby z budżetu państwa. Od wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego wiem, że w Ministerstwie Kultury jest 5 projektów gotowych do procedowania w sejmie i senacie, które regulują i stabilizują rynek jeśli chodzi o radio i telewizję. Bo rekompensata jest pewną plombą i protezą - mówił Moc.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »