Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które…
2020-02-20, 08:50 Autor: Joanna Matlak

Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

Dr Damian Ziętek o bezpłatnych badaniach prenatalnych
- Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania są bardzo potrzebne i stanowią ważny element prawidłowego prowadzenia ciąży i opieki w łonie matki – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Damian Ziętek, ginekolog położnik z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Od dwóch lat na terenie województwa opolskiego panie w ciąży poniżej 35. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych. Przebadano blisko 2650 kobiet, a w ponad 60 przypadkach lekarze wykryli nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na nieinwazyjne i bezpłatne badania prenatalne. Mogą z nich skorzystać wszystkie panie w ciąży z województwa opolskiego bez względu na wiek. Do 35. roku życia badania są wykonywane w ramach projektu współfinansowanego z funduszy unijnych (bez skierowania i wskazań lekarskich), po 35. roku życia – ze skierowaniem w ramach NFZ.

- Badania prenatalne dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne, głównie w 99% wykonujemy badania nieinwazyjne. Wykonujemy je dwukrotnie, najpierw około 11-13 tygodnia ciąży i drugie między 18-24 tygodniem ciąży. Podczas pierwszego badania pokazujemy elementy anatomiczne dziecka, oceniamy struktury mózgowia, kończyn górnych i dolnych, powłok brzusznych, a także oceniamy ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Pokazujemy to przyszłym rodzicom na monitorze. Przy drugim badaniu dokładnie oceniamy anatomię dziecka: serce, żołądek, pęcherz moczowy, nerki, kończyny górne i dolne, bo wówczas dziecko jest większe i wtedy jest optymalny czas, aby obejrzeć anatomię tego dziecka – tłumaczył dr Ziętek.

Wszystkie informacje dotyczące realizacji projektu przez Kliniczne Centrum będą publikowane na stronie: http://dlarodziny-ginekologia.opole.pl/ Projekt będzie realizowany do końca 2021 roku.



W porannej rozmowie poruszyliśmy też problem z płodnością. – To jest coraz większy problem, a kiedyś występował rzadko. Widzimy tendencję obniżonej płodności wśród mężczyzn, bo kiedyś upatrywaliśmy tego problemu wśród kobiet, a teraz to się wyrównało. Na podstawie badań naszego Klinicznego Centrum można powiedzieć, że 40% przyczyn niepłodności leży po stronie żeńskiej, 40 % po stronie męskiej, a 20% nie jesteśmy w stanie sprawdzić – podkreślał nasz gość.

Zapytany o przyczyny problemów z płodnością, doktor Ziętek mówił o prowadzonym przez nas trybie życia, który jeszcze 30 lat temu był inny. – To pogoń za pracą, sukcesem zawodowym, stres, odkładanie macierzyństwa na później. Kobieta potrzebuje stabilizacji zawodowej, boi się o utratę pracy, więc odkłada macierzyństwo, a po 40 roku życia płodność dramatycznie spada i w danym cyklu miesięcznym jest tylko 5% szans na zajście w ciążę. W przypadku panów to również stres, ale też stosowanie używek, papierosów, ciężka praca, brak ruchu, zła dieta, życie na kredytach i brak snu – mówił dr Ziętek.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »