Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku…
2020-02-17, 09:29 Autor: Joanna Matlak

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku
- To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, pytana o siłę 1 % podatku, który można przekazać organizacjom pozarządowym. CDO rozpoczęło kampanię w której namawia do pozostawienie 1 procenta organizacjom opolskim.
Jak się okazuje coraz więcej Polaków przekazuje 1 procent podatku organizacjom pozarządowym. – Od 2004 roku, czyli od czasu gdzie do polskiego systemu podatkowego wprowadzono instytucję 1 %, podatnicy przekazali w skali kraju ponad 10 mln złotych, a za 2018 rok to jest aż 870 mln – mówiła Piechowicz Witoń.

W programie pytaliśmy też o wybory podatników: wolą wspierać duże organizacje czy te mniejsze, mniej popularne? Jak wskazała naczelnik CDO, z tym bywa różnie, choć bardzo często w pędzie wybieramy te organizacje, których nazwy dobrze znamy.

- Są podatnicy, którzy od wielu lat przekazują pieniądze na jedną i tę samą organizację, a są też tacy, którzy wspierają różne. Ja sama z roku na rok przekazuje komuś innemu. Lokalnie chętniej oddajemy 1 % na te organizacje, w których być może sami działamy lub osobiście znamy ludzi, którzy te organizacje zakładali i znamy efekty ich działalności.

- Warto dodać, że duże organizacje mają więcej środków na promocję, a mniejsze raczej nie, stąd też chętnie biorą udział w takich kampaniach jak nasza miejska – mówiła Dorota Piechowicz-Witoń. Przed przekazaniem 1 %, można też sprawdzić czy zajmuje się dana organizacja, a może w tym pomóc specjalna ulotka, którą kolportuje CDO.

Drugim tematem rozmowy były zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola. Jak dotąd mieszkańcy oddawali sześć głosów: trzy głosy na projekty ogólnomiejskie i trzy na dzielnicowe. – Teraz będzie to "jeden na jeden", chcieliśmy zapobiec "rozmyciu się" tych głosów – powiedziała naczelnik CDO. Ponadto, wraca głosowanie na projekty związane z placówkami oświatowymi, jednak wymóg jest taki, żeby ich projekt był ogólnodostępny dla mieszkańców, nie tylko dla szkoły. Inna zmiana to wykluczenie pomysłów związanych z jednostkami OSP.

Dodajmy też, że w CDO zakończyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody im. Jana Całki. Niebawem zostanie ogłoszona lista z nazwiskami oraz tzw. „pożytkami” roku, do pracy zasiądzie specjalna komisja, który wybierze laureatów, a pod koniec marca odbędzie się Gala na której wybrani społecznicy zostaną nagrodzeni. O nagrodzie im. Jana Całki będą na najbliższej sesji pod koniec lutego dyskutować radni.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »