Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku…
2020-02-17, 09:29 Autor: Joanna Matlak

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku
- To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, pytana o siłę 1 % podatku, który można przekazać organizacjom pozarządowym. CDO rozpoczęło kampanię w której namawia do pozostawienie 1 procenta organizacjom opolskim.
Jak się okazuje coraz więcej Polaków przekazuje 1 procent podatku organizacjom pozarządowym. – Od 2004 roku, czyli od czasu gdzie do polskiego systemu podatkowego wprowadzono instytucję 1 %, podatnicy przekazali w skali kraju ponad 10 mln złotych, a za 2018 rok to jest aż 870 mln – mówiła Piechowicz Witoń.

W programie pytaliśmy też o wybory podatników: wolą wspierać duże organizacje czy te mniejsze, mniej popularne? Jak wskazała naczelnik CDO, z tym bywa różnie, choć bardzo często w pędzie wybieramy te organizacje, których nazwy dobrze znamy.

- Są podatnicy, którzy od wielu lat przekazują pieniądze na jedną i tę samą organizację, a są też tacy, którzy wspierają różne. Ja sama z roku na rok przekazuje komuś innemu. Lokalnie chętniej oddajemy 1 % na te organizacje, w których być może sami działamy lub osobiście znamy ludzi, którzy te organizacje zakładali i znamy efekty ich działalności.

- Warto dodać, że duże organizacje mają więcej środków na promocję, a mniejsze raczej nie, stąd też chętnie biorą udział w takich kampaniach jak nasza miejska – mówiła Dorota Piechowicz-Witoń. Przed przekazaniem 1 %, można też sprawdzić czy zajmuje się dana organizacja, a może w tym pomóc specjalna ulotka, którą kolportuje CDO.

Drugim tematem rozmowy były zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola. Jak dotąd mieszkańcy oddawali sześć głosów: trzy głosy na projekty ogólnomiejskie i trzy na dzielnicowe. – Teraz będzie to "jeden na jeden", chcieliśmy zapobiec "rozmyciu się" tych głosów – powiedziała naczelnik CDO. Ponadto, wraca głosowanie na projekty związane z placówkami oświatowymi, jednak wymóg jest taki, żeby ich projekt był ogólnodostępny dla mieszkańców, nie tylko dla szkoły. Inna zmiana to wykluczenie pomysłów związanych z jednostkami OSP.

Dodajmy też, że w CDO zakończyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody im. Jana Całki. Niebawem zostanie ogłoszona lista z nazwiskami oraz tzw. „pożytkami” roku, do pracy zasiądzie specjalna komisja, który wybierze laureatów, a pod koniec marca odbędzie się Gala na której wybrani społecznicy zostaną nagrodzeni. O nagrodzie im. Jana Całki będą na najbliższej sesji pod koniec lutego dyskutować radni.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »