Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek…
2020-02-02, 08:00 Autor: Ewa Skrabacz

S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy"

S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy"
2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych przybliżyły s. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame.
- Dziś nawiązujemy do wydarzenia opisanego w Ewangelii wg. św. Łukasza, kiedy Maryja i Józef przynoszą Jezusa do świątyni w Jerozolimie. To było związane z tradycją żydowską, aby pierworodne dziecko zostało poświęcone Panu. Maryja całe swoje życie, całe swoje bogactwo, to co miała najcenniejszego, czyli Jezusa, ofiaruje Ojcu. I to jest świetny dzień, by połączyć to z ideą poświęcenia również czegoś z nas Panu Bogu - mówiła s. Maria Tobiasza Kuboszek.

- Osoby konsekrowane to takie osoby, które właśnie w nawiązaniu do Ofiarowania Pańskiego, gdy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa, stawiają wszystko właśnie na to, by iść za Panem. Chcemy dać swoje życie, talenty, to wszystko czym jesteśmy, żeby nieść to gdziekolwiek Pan Bóg nas postawi - dodała s. Maria Laura Sztefko.

- Siostry Szkolne de Notre Dame do 1945 r. zajmowały się na Opolszczyźnie szkolnictwem, miałyśmy tu bardzo dużo placówek. Jednak po 1945 r. podpalono i zburzono nasze szkoły i siostry musiały na nowo odczytać wolę Bożą. Obecnie nie mamy tu żadnej szkoły, ale na Małym Rynku prowadzimy przedszkole. Siostry także katechizują w szkołach, pracują w kurii diecezjalnej - opowiadała s. Laura.

- To, na co warto zwrócić uwagę to fakt, że nasza założycielka Maria Teresa od Jezusa miała niezwykłą wizję kształcenia i wychowywania człowieka - w tamtych czasach szczególnie dziewcząt, których kształcenie było zaniedbane - które wykraczało poza ówczesne standardy, było bardzo pionierskie. To bardzo mocny rys, niezwykle modny dziś, dotyczący wychowania integralnego, holistycznego - wyjaśniała s. Tobiasza.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »