Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu…
2019-10-22, 10:04 Autor: Joana Matlak

Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą

Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym pozytywnie oceniła OROT za promocję turystyki, ale zwróciła uwagę, że brakuje narzędzi aby zmierzyć ich efektywność.

- To jest pytanie z którym często się spotykamy np. na targach turystycznych czyli ilu turystów do nas przyjechało dzięki tym targom. Albo kiedy wydamy przewodnik, pojawia się pytanie ilu turystów nas odwiedziło w związku z tym przewodnikiem. Oczywiście tego nie da się zmierzyć. Na szczeblu regionalnym i centralnym brakuje badań ruchu turystycznego, które byłyby prowadzone rok do roku. My wiele razy postulowaliśmy na spotkaniach Polskiej Organizacji Turystycznej, że należałoby wprowadzić jednolity system na terenie całej Polski. Koordynatorem badań ruchu turystycznego powinien być albo POT albo Ministerstwo Sportu i turystyki. Chodzi o to, by na terenie całego kraju, w każdym województwie, rok do roku, prowadzić badania tą samą metodą – mówił Mielec.
Dyrektor biura OROT-u zwrócił uwagę, że dzięki tym wynikom byłaby możliwość świadomego i przemyślanego planowania działań promocyjnych. – Dziś jest to prowadzone trochę po omacku, mamy tyle danych ile uda nam się zdobyć – mówił Piotr Mielec.

OROT podejmuje wiele inicjatyw promocyjnych: są to foldery, przewodniki, mapy przewodniki turystyczne, imprezy promocyjne w kraju i za granicą, szkolenia dla branży turystycznej czy wizyty studyjne dla dziennikarzy turystycznych, przedstawicieli biur podróży, blogerów i instagramerów.
Magdalena Matyjaszek – naczelnik wydziału kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola
Magdalena Matyjaszek – naczelnik wydziału kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola

W porannym programie pytaliśmy w którym kraju za granicą Opole jest najbardziej popularne i w którym kraju jest wskazywane najczęściej jako warte odwiedzin?

- To trudne pytanie. Jako Opole utrzymujmy kontakty partnerskie z 12 miastami na całym świecie, mamy miasta zaprzyjaźnione, promujemy się na targach zagranicznych turystycznych w Berlinie co roku, patrząc na statystyki odwiedzin, np. Opola są to z pewnością Czesi, Niemcy, Ukraińcy, ale jeśli patrzymy na wyniki i statystyki Miejskiej Informacji Turystycznej, to są to też Włosi, Francuzi – mówiła Magdalena Matyjaszek z UMO.

Naczelnik jednego z miejskich wydziałów mówiła, że współpraca zagraniczna trwa już od wielu lat, bo od lat 60. – Aktywnie współpracujemy z węgierskim Szekesfehervar, a przecież Polacy na Węgrzech są lubiani. Te kontakty były nawiązywane przez włodarzy miasta, pod koniec lat 60 nawiązaliśmy kontakty z miastem Grasse, naszym najstarszym partnerstwem francuskim. Często jest tak, że mamy już kontakt z jednym miastem, poznajemy się wzajmnie, uczestniczymy w wielu spotkaniach i tam poznajemy inne miasta partnerskie i korzystamy z takiej sieci.

Naczelnik Magdalena Matyjaszek zwróciła uwagę, że Opole będzie starało się prowadzić swoją „ekspansję” turystyczną dalej w kierunku Europy, chodzi np. o Holandię czy Belgię.

W Poglądach i osądach zapytaliśmy też o powstanie kolejnego pomnika w Opolu. Po Kazimierzu I Opolskim miasto chce by tuż przy Zamku Górnym stanął pomnik Władysława II Opolczyka. To dopiero początkowy etap realizacji tego projektu, ponieważ kilka dni temu ogłoszono konkurs na opracowanie projektu rzeźbiarsko-architektonicznego. Wnioski o dopuszczenie do udziału w Konkursie składać należy w formie pisemnej do 4 listopada 2019. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej UMO.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »