Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu…
2019-10-22, 10:04 Autor: Joana Matlak

Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą

Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym pozytywnie oceniła OROT za promocję turystyki, ale zwróciła uwagę, że brakuje narzędzi aby zmierzyć ich efektywność.

- To jest pytanie z którym często się spotykamy np. na targach turystycznych czyli ilu turystów do nas przyjechało dzięki tym targom. Albo kiedy wydamy przewodnik, pojawia się pytanie ilu turystów nas odwiedziło w związku z tym przewodnikiem. Oczywiście tego nie da się zmierzyć. Na szczeblu regionalnym i centralnym brakuje badań ruchu turystycznego, które byłyby prowadzone rok do roku. My wiele razy postulowaliśmy na spotkaniach Polskiej Organizacji Turystycznej, że należałoby wprowadzić jednolity system na terenie całej Polski. Koordynatorem badań ruchu turystycznego powinien być albo POT albo Ministerstwo Sportu i turystyki. Chodzi o to, by na terenie całego kraju, w każdym województwie, rok do roku, prowadzić badania tą samą metodą – mówił Mielec.
Dyrektor biura OROT-u zwrócił uwagę, że dzięki tym wynikom byłaby możliwość świadomego i przemyślanego planowania działań promocyjnych. – Dziś jest to prowadzone trochę po omacku, mamy tyle danych ile uda nam się zdobyć – mówił Piotr Mielec.

OROT podejmuje wiele inicjatyw promocyjnych: są to foldery, przewodniki, mapy przewodniki turystyczne, imprezy promocyjne w kraju i za granicą, szkolenia dla branży turystycznej czy wizyty studyjne dla dziennikarzy turystycznych, przedstawicieli biur podróży, blogerów i instagramerów.
Magdalena Matyjaszek – naczelnik wydziału kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola
Magdalena Matyjaszek – naczelnik wydziału kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola

W porannym programie pytaliśmy w którym kraju za granicą Opole jest najbardziej popularne i w którym kraju jest wskazywane najczęściej jako warte odwiedzin?

- To trudne pytanie. Jako Opole utrzymujmy kontakty partnerskie z 12 miastami na całym świecie, mamy miasta zaprzyjaźnione, promujemy się na targach zagranicznych turystycznych w Berlinie co roku, patrząc na statystyki odwiedzin, np. Opola są to z pewnością Czesi, Niemcy, Ukraińcy, ale jeśli patrzymy na wyniki i statystyki Miejskiej Informacji Turystycznej, to są to też Włosi, Francuzi – mówiła Magdalena Matyjaszek z UMO.

Naczelnik jednego z miejskich wydziałów mówiła, że współpraca zagraniczna trwa już od wielu lat, bo od lat 60. – Aktywnie współpracujemy z węgierskim Szekesfehervar, a przecież Polacy na Węgrzech są lubiani. Te kontakty były nawiązywane przez włodarzy miasta, pod koniec lat 60 nawiązaliśmy kontakty z miastem Grasse, naszym najstarszym partnerstwem francuskim. Często jest tak, że mamy już kontakt z jednym miastem, poznajemy się wzajmnie, uczestniczymy w wielu spotkaniach i tam poznajemy inne miasta partnerskie i korzystamy z takiej sieci.

Naczelnik Magdalena Matyjaszek zwróciła uwagę, że Opole będzie starało się prowadzić swoją „ekspansję” turystyczną dalej w kierunku Europy, chodzi np. o Holandię czy Belgię.

W Poglądach i osądach zapytaliśmy też o powstanie kolejnego pomnika w Opolu. Po Kazimierzu I Opolskim miasto chce by tuż przy Zamku Górnym stanął pomnik Władysława II Opolczyka. To dopiero początkowy etap realizacji tego projektu, ponieważ kilka dni temu ogłoszono konkurs na opracowanie projektu rzeźbiarsko-architektonicznego. Wnioski o dopuszczenie do udziału w Konkursie składać należy w formie pisemnej do 4 listopada 2019. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej UMO.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »