Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym
2019-09-16, 10:23 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym

Patryk Jaki o tym, że lojalnie wspiera całą Zjednoczoną Prawicę
Patryk Jaki, europoseł PiS
– Przyjechałem wspierać całą listę Prawa i Sprawiedliwości. Mam głębokie przekonanie, że rządy Zjednoczonej Prawicy są dla Opolszczyzny bardzo dobre, takiego wysypu inwestycji i środków rządowych nigdy dotąd Opolszczyzna nie miała. Szczególnie warto to porównać z okresem rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy to nawet dziennikarze życzliwi tamtej stronie wspominali o tym, że nawet oczywistych projektów infrastrukturalnych nie dało się wtedy zrobić. Mogę tu podać przykład obwodnicy Niemodlina, Kędzierzyna, Olesna, części obwodnicy Opola. Dopiero jak zostałem posłem, udało się te inwestycje przepchnąć i jestem z nich dumny. Osobiście pilotowałem 20 projektów, w tym największy, czyli powiększenie Opola, dzięki któremu miasto ma miliardowy budżet – mówił w rozmowie „W cztery oczy” europoseł PiS Patryk Jaki, dodając, że choć zmiana granic Opola budziła kontrowersje, to dziś ta decyzja jest raczej powszechnie akceptowana, co pokazuje choćby poparcie dla prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego na terenach przyłączonych do Opola.

Jaki mówi też, że martwią go publikacje w poważnych periodykach, które stawiają pytanie o sens istnienia samodzielnej Opolszczyzny. – To mnie martwi. Tylko charyzmatyczni politycy będą w stanie walczyć o zachowanie regionu. Bo pamiętajmy, że jako mały region mamy mało polityków. Wybierajmy tych, którzy pokazali, jak Janusz Kowalski, że są skuteczni – stwierdził Jaki. – Ja zawsze będę Opolszczyzny bronił.

Naszego gościa zapytaliśmy o tak zwanych „jakistów”, czyli kandydatów mocno i osobiście wspieranych przez niego, co niektórych komentatorów skłoniło do ukucia tezy, że Jaki chce stworzyć ekipę, która będzie czwartą siłą w kraju. Odpowiedział stanowczo, że nie ma takich planów i lojalnie wspiera Zjednoczoną Prawicę.
Stanisław Rakoczy o tym, że jest zadowolony z aliansu Kukiz’15
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek i lider PSL w regionie
– Dobrze znałem Janusza Wojciechowskiego, ale potem nasze polityczne drogi się rozeszły. Oczywiście poparliśmy jego kandydaturę, bo z zasady popieramy Polaków ubiegających się o ważne unijne funkcje a funkcja komisarza do spraw rolnictwa jest jedną z najważniejszych, Wspólna Polityka Rolna to mniej więcej jedna trzecia unijnego budżetu. Pamiętajmy jednak, że unia nie działa w ten sposób, że komisarz może coś załatwić dla swojego kraju. Pamiętajmy także, że budżet na rolnictwo będzie mniejszy, więc raczej bym się nie spodziewał wyższych subwencji dla polskich rolników. Mnie osobiście najbardziej martwią zapowiedzi, że mniejsze środki zostaną przekazane na tak zwany drugi filar, czyli działania, które nie są bezpośrednio związane z produkcją rolniczą – mówił w „Poglądach i osądach” Stanisław Rakoczy, wicemarszałek i lider PSL w regionie, kandydujący do Sejmu z pozycji drugiej na wspólnej liście PSL i Kukiz '15.
Nasz gość stwierdził, że jest zadowolony z tego aliansu.

– Paweł Kukiz, który mocno nas atakował, potrafił przeprosić, co wśród polityków zdarza się rzadko – stwierdził Rakoczy. – Zaakceptował nasze propozycje, takie jak emerytura wolna od podatku, przekonał nas także do swoich propozycji. Podoba mi się na przykład idea dnia referendalnego.

Zobacz także

2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić się… » więcej 2019-10-08, godz. 09:22 Barbara Pawlos i Katarzyna Czochara o stanie rehabilitacji dzieci i młodzieży w regionie Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ – W tej chwili rehabilitacja dzienna dla dzieci prowadzona jest wyłącznie w ośrodku w Kup przy Stobrawskim… » więcej 2019-10-07, godz. 08:28 Łukasz Fomicz i Rafał Tkacz o obawach wyborców przed fałszowaniem wyników wyborów Łukasz Fomicz, kandydat Konfederacji do Sejmu - Akcja pilnujwyborów.pl to inicjatywa, która pozwoli nam zweryfikować to, czy państwa wybory są odzwierciedlane… » więcej 2019-10-06, godz. 08:35 Barbara Chyłka o tegorocznej kampanii „Hospicjum to też życie” Po raz XVI wystartowała kampania „Hospicjum to też życie”. To coroczna szansa, by porozmawiać o charakterze i wyzwaniach opieki hospicyjnej. Ideę akcji przybliżyła… » więcej 2019-10-05, godz. 08:35 Mateusz Torzecki o szczegółach cyklu „Piosenka idzie przez park…” Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na październikowe spotkania z piosenką. W cztery kolejne soboty będzie można wysłuchać wykładów otwartych. Dziś (5.09) pierwsza… » więcej 2019-10-04, godz. 08:55 Stanisław Karczewski i prof. Marek Białokur o kampanii do Senatu oraz o jego historii w I, II i II RP Stanisław Karczewski, marszałek Senatu – List otwarty prezydentów i grupy artystów w sprawie wyborów do Senatu to kuriozalna sytuacja, kuriozalny apel skierowany… » więcej 2019-10-03, godz. 08:38 Rozmowy z płk. Adamem Mazgułą i Aleksandrem Kwaśniewskim o zbliżających się wyborach parlamentarnych Płk Adam Mazguła, kandydat do Senatu z własnego komitetu w okręgu nr 51 – Moja wypowiedź na temat stanu wojennego została wyrwana z kontekstu i źle zrozumiana… » więcej 2019-10-02, godz. 09:41 Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli oraz Szymon Szynkowski vel Sęk o relacjach polsko-niemieckich Marek Belka, europoseł, były premier i były prezes NBP - Byłem kandydatem SLD, choć SLD było częścią Koalicji Europejskiej, natomiast i wtedy, i teraz popieram… » więcej 2019-10-01, godz. 09:20 Katarzyna Czochara i ks. prof. Marek Lis o prymasie Stefanie Wyszyńskim i 65. rocznicy jego uwięzienia w prudnickim kl… Katarzyna Czochara, poseł PiS i organizatorka konferencji naukowej „Soli Deo” – Byłam w celi kardynała Wyszyńskiego w Prudniku. Wchodząc tam rzeczywiście ma się… » więcej 2019-09-30, godz. 10:30 Violetta Porowska i Janusz Kowalski o stanie służby zdrowia w Opolu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski - To, że w sobotniej konwencji w CWK wzięli udział najważniejsi politycy PiS, jest najlepszym dowodem na to, jak ważna… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »