Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodach…
2019-09-05, 09:37 Autor: Marek Świercz

Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodach Opolskich Dni Osób niepełnosprawnych i programie 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Małgorzata Kozak o Opolskich Obchodach Dni Osób Niepełnosprawnych
Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
- Bardzo się cieszymy, że Radio Opole towarzyszy naszym imprezom. Wczoraj byliście na wyjątkowym ogólnopolskim przeglądzie piosenki osób niewidomych. Zwycięzcy zaśpiewają na finale w Krakowie, w którym wezmą udział artyści z 46 krajów z całego świata. Dziś jesteście z nami na placu Wolności, na XIX Opolskich Dniach Osób Niepełnosprawnych. To impreza przygotowana przez osoby z niepełnosprawnościami, ale adresowana do całych rodzin, także do tych osób, które chcą się dowiedzieć, jak zyskać pomoc dla osób niepełnosprawnych albo znaleźć im pracę. Będą pracodawcy, którym organizujemy swego rodzaju randki z potencjalnymi pracownikami - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Nasz gość mówi, że problem z różnymi niepełnosprawnościami ma około 10 procent mieszkańców Opola, czyli kilkanaście tysięcy osób.
- Byłoby ich pewnie więcej, gdyby doliczyć osoby starsze, których przypadłości wynikają z zaawansowanego wieku i chorób. Ale to jest grupa, która ma świadczenia emerytalne i rzadko zabiega o dotacje przynależne niepełnosprawnym - mówi Kozak.
Zdaniem wiceszefowej MOPR, opolscy niepełnosprawni mogą liczyć nie tylko na pomoc ze strony powołanych do tego urzędów, ale także na działania samopomocowe.
- Mamy rozbudowaną i świetnie działającą sieć różnego rodzaju organizacji pozarządowych - tłumaczy.
Na szerokie wsparcie mogą także liczyć opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Sebastian Szczurek o programach 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i Mama 4 plus
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.
- Od poniedziałku uruchomiliśmy program 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tych wszystkich, którzy wymagają stałej opieki i pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności. Jeśli te doświadczenia, które otrzymuje dziś, nie przekraczają 1 100 zł, dostaną pełne 500 zł netto. Jeśli są wyższe, otrzymają różnicę - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

Według wstępnych szacunków, takich osób może być w Polsce około 850 tysięcy (na Opolszczyźnie około 21 tysięcy), ale nie wiadomo, czy wszystkie one wystąpią o nowe świadczenie.
Naszego gościa zapytaliśmy także o program Mama4 500 plus.
- Ostatecznie wydaliśmy około 1250 pozytywnych decyzji i 94 decyzje odmowne. Dotyczą oczywiście głownie kobiet, ale na liście mamy także sześciu panów - dodaje Szczurek.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »