Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Wacław Bortnik i Maciej Kalski o bezpieczeństwie…
2019-09-04, 09:15 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik i Maciej Kalski o bezpieczeństwie weterynaryjnym i bezrobociu w regionie

Wacław Bortnik o bezpieczeństwie weterynaryjnym w regionie
Wacław Bortnik, opolski wojewódzki inspektor weterynarii
- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo weterynaryjne, Polska jest naprawdę niezwykle bezpiecznym krajem. Pokazuje to sposób, w jaki radzimy sobie z afrykańskim pomorem świń. Wiem, że media co jakiś czas informują o kolejnych ogniskach, ale fachowcy wiedzą, że nie dzieje się nic strasznego. A temat jest strategiczny z gospodarczego punktu widzenia. Musimy zrobić wszystko, żeby nasze czerwone mięso nie straciło renomy, którą cieszy się w tej chwili, bo to oznaczałoby potężne straty. Wystarczy popatrzeć na to, jakie problemy z ASF mają Bułgarzy czy Rumuni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Wacław Bortnik, opolski wojewódzki inspektor weterynarii, który we wtorek na posiedzeniu sejmiku zaprezentował raport na temat bezpieczeństwa weterynaryjnego w regionie.

Bortnik podkreślił, że konieczna jest współpraca myśliwych, producentów i kontrolerów.
- Potrzebny jest bezwzględny odstrzał dzików. Ma ich być tak mało, żeby jak najrzadziej się spotykały, bo to ogranicza możliwość przenoszenia się wirusa. Z kolei producenci muszą pamiętać o zasadach bioasekuracji - mówił nasz gość. - Rozumiem, że politycy opozycji oskarżają rząd o zaniedbania, bo takie ich prawo, ale nie mają racji. Popatrzmy na Hiszpanie: tam z afrykańskim pomorem świń walczono 25 lat, wybito prawie wszystkie świnki, powstawały obywatelskie grupy, które wymuszały na producentach ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji - dodał.
Bortnik poinformował także, że nadal trwają prace nad scaleniem wszystkich inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zwierzyny i żywności.
- Jest takie powiedzonko, że lekarze chronią ludzi a weterynarze chronią ludzkość. Coś w tym jest - przekonywał.
Maciej Kalski o bezrobociu na Opolszczyźnie
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Bezrobocie jest rekordowo niskie, na Opolszczyźnie to 5,6 procent, czyli jest niewiele wyższe niż w kraju, gdzie ta stopa wynosi 5,3 procent. Oczywiście jest geograficznie zróżnicowane, w Opolu to tylko na 2,9 procent, w kilku powiatach Opolszczyzny - głubczyckim, prudnickim czy brzeskim - jest kilkukrotnie wyższe, ale niższe niż 10 procent - mówił w "Poglądach i osądach" Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Tak zwany rynek pracownika ma wpływ na płace, które na Opolszczyźnie wzrosły o ponad 200 złotych. Nie dziwi też rosnąca liczba pracowników z zagranicy, głównie z Ukrainy.
- Ich obecność jest naturalna w sytuacji, gdy ocenia się, że w skali kraju brakuje w Polsce około 200 tysięcy pracowników - dodaje Kalski.
Nasz gość zwraca uwagę na nowe ciekawe inicjatywy pośredniaków.
- W Nysie utworzono specjalny punkt obsługi seniora, gdzie osoby po 60. roku życia, głównie kobiety, mogą się zarejestrować nie jako osoby bezrobotne, ale poszukujące pracy. Okazuje się, że adresowanych do nich ofert nie brakuje - mówi dyrektor WUP.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »