Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o…
2019-08-27, 09:19 Autor: Marek Świercz

Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski" oraz tematyce powstań śląskich w nauczaniu historii

Prof. Mirosław Lenart o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski"
Prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu
- Archiwa Państwowe w Polsce, nie tylko w Opolu i Katowicach, które organizują dzisiejszą wystawę, są predestynowane do tego celu, bo ty mamy materiały archiwalne, które pozwalają na skonstruowanie prawdziwej i interesującej opowieści o powstaniach śląskich. I nawet jeśli te materiały nie zawsze były dla Niemców wygodne, to pamiętajmy, że to właśnie w Opolu działała międzynarodowa komisja plebiscytowa, tu stacjonowały tak zwane wojska rozjemcze, więc nie ma się co dziwić, że te dokumenty spływały do Opola - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, które dziś zaprasza na wernisaż wystawy "Śląsk był polski - będzie polski".

Nasz gość zaznaczył, że wystawa jest w dużej mierze nastawiona nie tyle na prezentację zdarzeń, co postaci związanych z tymi zdarzeniami, dlatego też z wystawą połączona jest prezentacja portalu powstancyslascy.pl, który umożliwia - między innymi - sprawdzenie, czy nasi przodkowie brali udział w powstaniach śląskich.
Nasz gość podkreśla, że historia powstańczych archiwaliów była niezwykle ciekawa - w 1930 roku ich część została ewakuowana najpierw do Rumunii a potem znalazła się w Stanach Zjednoczonych.

- Ewakuowano ja, bo były tam nazwiska powstańców i istniały poważne obawy, że Niemcy wykorzystają te dokumenty do ich prześladowania - dodaje prof. Lenart.
Prof. Marek Białokur o tym, jak wygląda tematyka powstań śląskich w nauczaniu historii
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Jak wygląda obraz powstań śląskich w szkolnej edukacji historycznej? Przed programem przejrzałem najpopularniejsze podręczniki i stwierdziłem, że opis powstań jest dość pełny, choć oczywiście zaprezentowanie tego materiału na jednej lekcji, a tak jest w tej chwili, może nie być łatwe. Kiedyś możliwe było realizowanie regionalnych ścieżek historycznych, czyli poświęcenie dziejom Śląska nawet kilkudziesięciu godzin - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Marek Białokur, Uniwersytetu Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa, należy wykorzystywać lekcje historii oraz konferencji historyczny, by zachęcić młodych do samodzielnego poszukiwania wiedzy.

- Ale tu ciekawostka: w polskiej Wikipedii powstania śląskie są opisane w sposób zadowalający, ale już w wersji anglojęzycznej kończą się stwierdzeniem, że były przejawem polskiego nacjonalizmu. Nie brak też informacji, że Polska prześladowała Żydów - dodaje prof. Białokur.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »