Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o…
2019-08-27, 09:19 Autor: Marek Świercz

Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski" oraz tematyce powstań śląskich w nauczaniu historii

Prof. Mirosław Lenart o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski"
Prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu
- Archiwa Państwowe w Polsce, nie tylko w Opolu i Katowicach, które organizują dzisiejszą wystawę, są predestynowane do tego celu, bo ty mamy materiały archiwalne, które pozwalają na skonstruowanie prawdziwej i interesującej opowieści o powstaniach śląskich. I nawet jeśli te materiały nie zawsze były dla Niemców wygodne, to pamiętajmy, że to właśnie w Opolu działała międzynarodowa komisja plebiscytowa, tu stacjonowały tak zwane wojska rozjemcze, więc nie ma się co dziwić, że te dokumenty spływały do Opola - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, które dziś zaprasza na wernisaż wystawy "Śląsk był polski - będzie polski".

Nasz gość zaznaczył, że wystawa jest w dużej mierze nastawiona nie tyle na prezentację zdarzeń, co postaci związanych z tymi zdarzeniami, dlatego też z wystawą połączona jest prezentacja portalu powstancyslascy.pl, który umożliwia - między innymi - sprawdzenie, czy nasi przodkowie brali udział w powstaniach śląskich.
Nasz gość podkreśla, że historia powstańczych archiwaliów była niezwykle ciekawa - w 1930 roku ich część została ewakuowana najpierw do Rumunii a potem znalazła się w Stanach Zjednoczonych.

- Ewakuowano ja, bo były tam nazwiska powstańców i istniały poważne obawy, że Niemcy wykorzystają te dokumenty do ich prześladowania - dodaje prof. Lenart.
Prof. Marek Białokur o tym, jak wygląda tematyka powstań śląskich w nauczaniu historii
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Jak wygląda obraz powstań śląskich w szkolnej edukacji historycznej? Przed programem przejrzałem najpopularniejsze podręczniki i stwierdziłem, że opis powstań jest dość pełny, choć oczywiście zaprezentowanie tego materiału na jednej lekcji, a tak jest w tej chwili, może nie być łatwe. Kiedyś możliwe było realizowanie regionalnych ścieżek historycznych, czyli poświęcenie dziejom Śląska nawet kilkudziesięciu godzin - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Marek Białokur, Uniwersytetu Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa, należy wykorzystywać lekcje historii oraz konferencji historyczny, by zachęcić młodych do samodzielnego poszukiwania wiedzy.

- Ale tu ciekawostka: w polskiej Wikipedii powstania śląskie są opisane w sposób zadowalający, ale już w wersji anglojęzycznej kończą się stwierdzeniem, że były przejawem polskiego nacjonalizmu. Nie brak też informacji, że Polska prześladowała Żydów - dodaje prof. Białokur.

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »