Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie…
2019-08-26, 10:11 Autor: Marek Świercz

Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie w stosunku do osób publicznych

Piotr Mielec o walce z hejtem
Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni
- Jakieś trzy lata temu znajoma poinformowała mnie o tym, że na ogólnopolskim portalu samorządowym, który daje możliwość oceny radnych, pojawiło się około 300 wpisów na mój temat. Jej zdaniem, makabrycznych. Sprawdziłem i rzeczywiście wpisy były nie tylko krytyczne i obraźliwe, ale także pomawiały o dokonanie różnych przestępstw, między innymi próby nielegalnego zdobycia mieszkania. Wyglądało to na starannie zaplanowaną akcję, wpisy były podpisane różnymi nickami, by stworzyć wrażenie, że jestem powszechnie nieakceptowany. Atakowana była także moja rodzina, w tym mój dwuletni wówczas syn - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni, który zdecydował się wystąpić na drogę prawną i po trzech latach uzyskał prawomocny wyrok skazujący.

Hejterkami okazały się być dwie panie, które wcześniej działały w tej samej radzie nadzorczej. Wyrok, w którym sąd zgodził się na podanie nazwisk hejterek, został opublikowany na łamach Nowej Trybuny Opolskiej.
- Sąd uznał, że to dodatkowa kara, która będzie miała walor edukacyjnym, bo pokaże, że internauci wcale nie są anonimowi - mówi Mielec.
Nasz gość dodał, że odebrał wiele wyrazów wsparcia i sympatii, a opolscy politycy przyjęli go z dużą satysfakcją, wicewojewoda opolski Violetta Porowska opublikowała go na swoim koncie na Facebooku.
Agnieszka Staszków-Bularz o różnicy między ostrą krytyką a hejtem
Agnieszka Staszków-Bularz, mecenas
- Ostra krytyka to co innego niż nielegalny hejt. Można osobę publiczną skrytykować za to, jak pracuje, ale nie można go obrażać, atakować jego bliskich czy stawiać mu nieprawdziwych zarzutów, jak miało to miejsce w przypadku pana Mielca. Takich spraw jest coraz więcej, ale nie wszystkie kończą się wyrokami, bo procedury są długie i część osób poszkodowanych rezygnuje - mówiła w "Poglądach i osądach" mecenas Agnieszka Staszków-Bularz.

Procedura nie jest prosta, bo ofiara hejtu sama nie jest w stanie ustalić tożsamości sprawcy, o pomoc musi się zwrócić do policji, która występuje do sądu o zwolnienie dostawcy internetu z zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej, co pozwała policji domagać się podania numeru IP komputera, z którego dokonano obraźliwych wpisów (choć i to nie zawsze kończy się powodzeniem). Po ustaleniu nazwisk sprawców poszkodowany może skierować do sądu prywatny akt oskarżenia.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »